Kdykoli jedu do Indie a mám tu možnost, snažím se zajít si na jógu k místním učitelům. Zatím jsem nenarazila na ženu-učitelku, ale prý existují.
Shine – učitel se zářivým pseudonymem
Letos (únor 2023) jsem se v Alleppey Beach Garden, kde bydlím, potkala se švýcarskou turistkou a jogínkou Anitou, která už jógu v Alleppey pár dní praktikovala, a tudíž mě mohla seznámit se svým učitelem – Shinem (anglicky shine = zářit). Tento mladý pětatřicetiletý Ind cestuje se svou jógou během sezony indických monzunů po Rakousku, takže je seznámený i s tím, co od jógy „očekávají“ Středoevropané.
Shine předcvičuje jógu tak, jak je to typické pro Indii. Své zkušenosti s jógou v Indii níže zkusím shrnout, protože rozdíly oproti Česku jsou poměrně velké.
Struktura hodiny
Lekce jógy trvá tak dlouho, jak si vlastně klient = jogín přeje. My s Anitou zvolily hodinovou, ale stejně se Shinem vždy zůstaneme přibližně 75 až 90 minut. Pravidelně se na jeho lekcích objevují tyto části:
- úvodní rozcvičení = rotace klouby – od krční páteře přes ramena a paže až po klouby nohou a kroužení pánví pro uvolnění kyčlí
- Pozdrav Slunci (vždy nejjednodušší varianta s hodně brutálními záklony, což Evropanovi může dělat potíže a měl by to brát předem v potaz, ať si neublíží)
- mezi pozicemi vždy modlitební pozice Namaste (spojené dlaně před hrudníkem) a pokyn „Pray“ (Modli se); požehnání ke cvičení je tu bráno velmi vážně
- pozice vestoje: je jich opravdu hodně a jsou různě náročné. Zahrnují i složité balanční pozice
- první pránájámická část (dechové cvičení): většinou kapalabhati
- pozice vycházející z pozice Kočky a pozice vsedě (případně Pozdrav zemi)
- pozice vleže (na břiše, na zádech): obecně jsou pozice na všech čtyřech a vleže dost náročné – nejen na provedení, ale i proto, že v indické józe není absolutně brán zřetel na to, že vás třeba tlačí až bolí kolena nebo lokty. Prostě jóga je i karma jóga, takže si nestěžuj, jogíne či jogínko, a cvič 🙂
- druhá pránájámická část (dechové cvičení): bhramari (výborná dechová technika pro večer, zejména pokud máte problémy s usínáním a spánkem), další várka kapalabhati apod.
- speciální cviky typu oční jóga
- agnisára – současná práce s dechem a energií i „hmotou“ břicha (zažívání)
- automasáž – uši, oči
- relaxace
- meditace (někdy bývá před relaxací): zde si zaslouží vysvětlení titulní obrázek mého článku – fotka zachycuje směs koření, kterou si lektor přinesl a která pak sloužila jako meditace na vůně. My měly zavřené oči a on nám postupně pod nos přikládal různé druhy koření. Nešlo o to, abychom je identifikovaly, ale abychom „vpustily“ vůni do těla a nechaly svou mysl na této vůni ukotvit
V čem se liší evropská a indická jóga
Za ty roky, co do Indie jezdím, jsem si uvědomila hodně důležitou věc – že nemá cenu, abychom se my Evropané snažili Indům v józe přiblížit. Indická stavba těla a evropská stavba těla se totiž liší. Je proto více než vhodné si jógu pod vedením Inda přizpůsobovat, abychom si při ní neublížili.
Týká se to například už zmíněných záklonů. Pro většinu Evropanů (zvlášť po určitém věku) mohou být nevhodné a nebezpečné – vždy poslouchejte svoje tělo a hledejte jeho limity i možnosti!
Přehled rozdílů v indické a evropské józe, jak jsem je poznala:
- indická jóga je jednoduchá (ve smyslu menší intelektuální náročnosti, ale tím vůbec nemyslím, že to je špatně)
- udělá se při ní méně pozic než při klasické evropské lekci jógy – což umožňuje lépe si je procítit (a také se snadněji zranit třeba nevhodným pohybem)
- velkou část lekce tvoří další stupně jógy (Pataňdžalího osmidílné stezky), jimž se v evropské józe většinou tolik pozornosti nevěnuje: výraznou část lekce tvoří pránájáma, automasážní techniky, modlitby, koncentrační techniky a techniky na podporu smyslových a jiných orgánů
Rozhodně stojí za to si indickou jógu vyzkoušet. Poměrně málo je známo, že to, co tvoří „páteř“ evropského a amerického stylu cvičení jógy, vzniklo vlastně ve Švédsku počátkem 20. století – ale protože totéž převzali zpětně i Indové, jsou si způsoby praktikování jógy víceméně podobné. Klasická jóga měla (má) jiný průběh, je mnohem méně orientovaná na pozice a mnohem více na praktikování meditace.
A ještě poznámka: Video, které najdete níže, ukazuje jógový způsob, jakým se lze zbavit vnitřního horka v organismu.
Těším se, že po usilovném indickém praktikování zase budu moci předat něco svým jogínům a jogínkám. Stojí to za to. Jóga je disciplína, která mě nepřestane fascinovat, udivovat a bavit!
Na závěr: omlouvám se, že tu není víc fotek. Nechtěla jsem rušit ani učitele, ani nás praktikující :-).