Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Bylinoznalství

Západní bylinářství vám nabízí mnoho možností ovlivnění kondice, pokud víte, jak ho využít.

Nabízím vám sérii přednášek a workshopů o zásadních bylinách z našeho zeměpisného pásma, jejich charakteristice, užití a přípravě, a to navíc z pohledu jejich příslušnosti k jednotlivým planetám Sluneční soustavy.

Nečekejte žádné standardní bylinkářské přednášky, nýbrž výklad teoretického členění bylin, podle nějž budete sami schopni určovat indikace účinných bylin a orientovat se v jejich planetární a další příslušnosti.

Jedovaté rostliny a houby: Zahrádka bohyně Hekaté (využití nebezpečných rostlin a hub v minulosti a současnosti)

Naše česká bylinkářská tradice (a většina evropských) ztratila kontinuitu znalostí pro využívání jedovatých rostlin a hub pro léčitelské účely. Vlastně jsme došli tak daleko, že se jedovatých složek přírody bojíme.

Mnohdy je čeho: najdeme u nás jedny z nejjedovatějších rostlin a hub na planetě, například bolehlav plamatý, muchomůrku zelenou nebo rulík zlomocný. Ani otrava vraním okem čtyřlistým není zrovna příjemná…  jak tedy jedovaté druhy poznat? Na které rody a čeledi si dávat pozor? Lze vůbec “jedule” k něčemu využít?

Jedlá divočina: jak v praxi sbírat, využívat a v kuchyni používat divoké byliny a zeleninu

Je to ekologické, je to in, je to zdravé, je to plné živin, které z konvenčního ovoce a zeleniny již pomalu mizejí… řeč je o jedlé divočině (neboli divokých bylinách, divoké zelenině). S tím, jak jsme zvyklí brát potraviny z regálů supermarketů, postupně skoro vymizela schopnost získávat cenné jedlé položky našeho jídelníčku z přírody. Přitom její dary jsou nezatížené konvenčním zemědělstvím, obsahují skoro stejné množství živin jako v dřívějších dobách a jsou zadarmo. Pojďte se s nimi naučit vařit!

Planetární dělení bylin, prarostlina, moderní medicína x klasická fytoterapie

Přednáška z tradiční západní fytoterapie vychází z prací Wolfa-Dietera Storla a Zbyňka Šedivého. Díky ní se naučíte netradičnímu, ale dobře fungujícímu systému klasifikace léčivých rostlin, který může být jen a pouze váš vlastní, a přesto bude dobře využitelný ve vaší terapeutické praxi. Naučíte se rostlinné charakteristiky jednotlivých “planet” Sluneční soustavy (včetně Slunce, které bylo za planetu považováno) a přiřazovat k jednotlivým “planetám”, příklad: měsíční rostliny bývají jedovaté a “roní” po narušení natě “mléko”. Jako jedovaté rostliny se mohou užívat homeopaticky, tj. podobné léčí podobné. Příkladem je vlaštovičník (který ovšem patří také ke Slunci).

Sezony v bylinářství – jaro, léto, podzim a zima se sběrem a zpracováním léčivek

Přednáška a/nebo workshop, který vás naučí základním sezonním pracím bylinkáře tak, jak jdou za sebou v průběhu kalendářního roku. To vše s ohledem na pět elementů tradiční čínské medicíny. Těšit se můžete také na praktické výlety do přírody s poznáváním a sběrem léčivek a na jejich zpracovávání.

O čem si budeme povídat konkrétně?

Mnoho začínajících bylinářů se domnívá, že se bylinkaření můžeme věnovat pouze na jaře a v létě. Možná najdeme nějaké léčivky na podzim, ale třeba zima je v očích velké části veřejnosti spojena se sněhem, zimou a vlhkem, které nemohou vášnivému sběrateli léčivých darů přírody nic nabídnout. Pravda je taková, že skutečně nejvíc léčivek najdeme od jara do podzimu, ale v zimě se nabízí mnoho dalších činností, které mohou bylinářské nadšence uspokojit – přes studium zaměřené na další sezonu, zpracovávání zimních produktů (hub i rostlin), a především správně indikované a dávkované využívání právě těch výdobytků, které jsme si připravili během sezony růstu a dozrávání. Třeba zima je totiž období, kdy často my nebo naši blízcí řešíme rýmy, virózy, ale i únavu a další obtíže. Bylinářův rok se tedy dělí na čtyři rovnocenná období.

Jen o tom však naše povídání rozhodně nebude. Čeká vás taky přehled vztahu čtyř elementů a rostlin, přehled hlavních svátků bylin a přírody, které se slaví napříč světem, i poznámky k tomu, jak se stát bylinářem, kterému budou věřit nejen jeho klienti, ale taky rodina (a tam to bývá nejtěžší…).

Přednášky

Ostrava/Zlín
cena vždy u konkrétní akce

Více o lekci

Workshopy

Máte zájem abych k Vám dorazila a udělala workshop na míru? Neváhejte mě kontaktovat

+420 777 152 048 (sms)
info@zboznovanazena.cz

Online

Na online výuku se můžete přihlásit přes Reservio. Termíny jsou aktuální na odkaze níže.

Rezervujte si místo