Od konce června mám volno. Na regeneraci, na dodělání kurzů. Už mám ale vypsány akce od září, tak koukněte do kalendáře

Bylinoznalství

Západní bylinářství vám nabízí mnoho možností ovlivnění kondice, pokud víte, jak ho využít.

Nabízím vám sérii přednášek a workshopů o zásadních bylinách z našeho zeměpisného pásma, jejich charakteristice, užití a přípravě, a to navíc z pohledu jejich příslušnosti k jednotlivým planetám Sluneční soustavy.

Nečekejte žádné standardní bylinkářské přednášky, nýbrž výklad teoretického členění bylin, podle nějž budete sami schopni určovat indikace účinných bylin a orientovat se v jejich planetární a další příslušnosti.

Jedovaté rostliny a houby: Zahrádka bohyně Hekaté (využití nebezpečných rostlin a hub v minulosti a současnosti)

Naše česká bylinkářská tradice (a většina evropských) ztratila kontinuitu znalostí pro využívání jedovatých rostlin a hub pro léčitelské účely. Vlastně jsme došli tak daleko, že se jedovatých složek přírody bojíme.

Mnohdy je čeho: najdeme u nás jedny z nejjedovatějších rostlin a hub na planetě, například bolehlav plamatý, muchomůrku zelenou nebo rulík zlomocný. Ani otrava vraním okem čtyřlistým není zrovna příjemná…  jak tedy jedovaté druhy poznat? Na které rody a čeledi si dávat pozor? Lze vůbec “jedule” k něčemu využít?

Jedlá divočina: jak v praxi sbírat, využívat a v kuchyni používat divoké byliny a zeleninu

Je to ekologické, je to in, je to zdravé, je to plné živin, které z konvenčního ovoce a zeleniny již pomalu mizejí… řeč je o jedlé divočině (neboli divokých bylinách, divoké zelenině). S tím, jak jsme zvyklí brát potraviny z regálů supermarketů, postupně skoro vymizela schopnost získávat cenné jedlé položky našeho jídelníčku z přírody. Přitom její dary jsou nezatížené konvenčním zemědělstvím, obsahují skoro stejné množství živin jako v dřívějších dobách a jsou zadarmo. Pojďte se s nimi naučit vařit!

Planetární dělení bylin, prarostlina, moderní medicína x klasická fytoterapie

Přednáška z tradiční západní fytoterapie vychází z prací Wolfa-Dietera Storla a Zbyňka Šedivého. Díky ní se naučíte netradičnímu, ale dobře fungujícímu systému klasifikace léčivých rostlin, který může být jen a pouze váš vlastní, a přesto bude dobře využitelný ve vaší terapeutické praxi. Naučíte se rostlinné charakteristiky jednotlivých “planet” Sluneční soustavy (včetně Slunce, které bylo za planetu považováno) a přiřazovat k jednotlivým “planetám”, příklad: měsíční rostliny bývají jedovaté a “roní” po narušení natě “mléko”. Jako jedovaté rostliny se mohou užívat homeopaticky, tj. podobné léčí podobné. Příkladem je vlaštovičník (který ovšem patří také ke Slunci).

Sezony v bylinářství – jaro, léto, podzim a zima se sběrem a zpracováním léčivek

Přednáška a/nebo workshop, který vás naučí základním sezonním pracím bylinkáře tak, jak jdou za sebou v průběhu kalendářního roku. To vše s ohledem na pět elementů tradiční čínské medicíny. Těšit se můžete také na praktické výlety do přírody s poznáváním a sběrem léčivek a na jejich zpracovávání.

O čem si budeme povídat konkrétně?

Mnoho začínajících bylinářů se domnívá, že se bylinkaření můžeme věnovat pouze na jaře a v létě. Možná najdeme nějaké léčivky na podzim, ale třeba zima je v očích velké části veřejnosti spojena se sněhem, zimou a vlhkem, které nemohou vášnivému sběrateli léčivých darů přírody nic nabídnout. Pravda je taková, že skutečně nejvíc léčivek najdeme od jara do podzimu, ale v zimě se nabízí mnoho dalších činností, které mohou bylinářské nadšence uspokojit – přes studium zaměřené na další sezonu, zpracovávání zimních produktů (hub i rostlin), a především správně indikované a dávkované využívání právě těch výdobytků, které jsme si připravili během sezony růstu a dozrávání. Třeba zima je totiž období, kdy často my nebo naši blízcí řešíme rýmy, virózy, ale i únavu a další obtíže. Bylinářův rok se tedy dělí na čtyři rovnocenná období.

Jen o tom však naše povídání rozhodně nebude. Čeká vás taky přehled vztahu čtyř elementů a rostlin, přehled hlavních svátků bylin a přírody, které se slaví napříč světem, i poznámky k tomu, jak se stát bylinářem, kterému budou věřit nejen jeho klienti, ale taky rodina (a tam to bývá nejtěžší…).

Přednášky

Ostrava/Zlín
cena vždy u konkrétní akce

Více o lekci

Workshopy

Máte zájem abych k Vám dorazila a udělala workshop na míru? Neváhejte mě kontaktovat

+420 777 152 048 (sms)
info@zboznovanazena.cz

Online

Na online výuku se můžete přihlásit přes Reservio. Termíny jsou aktuální na odkaze níže.

Rezervujte si místo