Norské wafle znám od svého dětství, neboť můj táta vždy půl roku pracoval v Norsku a půl roku byl doma s námi v Česku. Měli jsme tedy hluboko v 80. letech k dispozici waflovač i recepty od tátových norských známých.
Když jsem se vloni po třiceti letech díky Verunce dostala znovu do Norska, samozřejmě jsem se těšila, že znovu ochutnám wafle připravované „doma“. Nejvíc jsem se jich ale nabažila při letošní návštěvě.
Jednak jsem je měla jako dezert po snídani plné krevet v kavárně Smør & Fluga a následně jsem si jich užila dosytosti při návštěvě sklářského centra Hageland Glassverk v Jevnakeru, kde krom sklářské expozice je i řada tematických „domečků“, z nichž jeden je věnovaný právě waflím.
Wafle obsahují poměrně málo surovin a můžete je udělat naslano i nasladko. Tradiční jsou ovšem nasladko. Níže najdete – podle slov plakátu v Domě waflí – nejlepší recept na wafle. Kromě kardamomu je stejný jako ten, co táta kdysi přivezl od paní Vigdis Svoboda právě z Norska.
Nejlepší wafle na světě
- 2 vejce
- 1 dl cukru
- 2 dl kvalitního bílého jogurtu
- 1 1/2 dl mléka
- 350 g hladké mouky
- 1 čajová lžička vinného kamene a 1/2 lžičky sody (kdo nemáte vinný kámen – prodává třeba DM – použijte kypřicí prášek)
- 1 čajová lžička pravé vanilky
- 1/2 lžičky čerstvě mletého kardamomu
- 125 g roztaveného másla
Postup:
Vejce rozmíchejte s cukrem do bílé pěny a přidejte ostatní ingredience kromě másla. Pak pomalým pramínkem do těsta vmíchávejte roztáté máslo. Doporučuji roztopit si větší množství másla a zbylé používat na vymazání waflovače.
Nechejte půl hodiny odstát, aby se rozvinul lepek, a pak smažte jednotlivé porce ve waflovači.
Tip
Hotové wafle podávejte s tučnou zakysanou smetanou (u nás není k dostání typická norská rømme /mají ji i v Británii/, takže si musíme vystačit s naší kyselejší), máslem a kvalitním džemem – po „norsku“ typicky malinovým nebo jahodovým.
Chutnat vám ale budou i samotné.