Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Obě jídla patří na Pyrenejský poloostrov – konkrétně do španělského a portugalského kulturního vlivu. Migas si připravují španělští pastevci a taky se říká, že je to jídlo kočovných Romů. Nicméně obě jídla patří do kuchyně ze zbytků, což je naprosto úžasný nový trend – nevyhazovat jídlo, ale využít ho k zajímavým, chutným a zdravým pokrmům.

Jo – a migas bez sofrita nemůže být, zatímco sofrito bez migasu ano😇.

Zůstala vám letní zelenina – rajčata a papriky? Zapomeňte na lečo! Udělejte sofrito

Suroviny:

  • zbylá rajčata (méně než paprik, ale klidně experimentujte a dejte všechna, co vám zbyla) – omyjte a rozdělte podle velikosti na čtvrtiny až osminy
  • zbylé papriky – i takové ty otlačené a ne úplně svěží; jen vyřízněte estetické „chybky“ dané pozdním zpracováním, vyhněte se používání plesnivých kusů a pak papriky nakrájejte na malé kousky.
  • nadrobno nakrájená cibulka nebo cibule
  • může být stroužek česneku nasekaný nadrobno
  • sůl
  • trocha cukru
  • olivový olej

Postup:

Na sofrito použijte pánev s tlustým dnem, nejlépe litinovou. Nalijte na ni olej a pak ji zahřejte, ale jen mírně, aby se cibulka po přihození na pánev nezačala divoce opékat, měla by jen „šumět“. Jakmile zesklovatí, přidejte zbylou zeleninu. Osolte, pocukrujte a nechejte aspoň hodinu na co nejmenším oleji jemně restovat. Principem sofrita je, aby se zelenina dostatečně dlouho dusila ve vlastní šťávě, kterou pustí díky soli, ne aby se tekutina vydusila. Na konci vaření sofrita byste měli mít hladkou dušenou zeleninu, v níž rozpoznáte původní suroviny, ale která bude zcela měkká.

Zbyl vám kvalitní chleba? Pokračujte ve vaření a udělejte si migas!

Sofrito můžete servírovat jako přílohu, případně z něj udělat výše zmíněné lečo tím, že přidáte rozšlehané vejce – obecně ale lečo děláváme v Česku mnohem kratší dobu, než se má dělat sofrito, a proto bývá hůře stravitelné: způsobuje větry, občas i průjem. Sofrito svou pomalou přípravou je mnohem lépe stravitelné.

No a pokud vám zůstal kvalitní chleba – nebo třeba bageta – nadrolte jej na větší kousky a na chvíli je nechejte změknout přidáním pár lžiček vody. Změklý chléb zamíchejte do sofrita, které zůstává na pánvi. Nyní už ale přidejte na intenzitě ohně a nechejte směs smažit. Vždy počkejte, až se spodní část migasu opeče, pak jej naběračkou podeberte a otočte. Až budete mít pocit, že už je migas plný křupavých kousků, se smažením přestaňte, dosolte, opepřete čerstvě mletým pepřem a podávejte.