Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Spojení slov „lahodná“ a „Anglie„? No ano! Tradovaná nechutná ostrovní kuchyně je mýtus, který způsobuje, že k vlastní škodě nezkoušíme tamní výborná jídla. My jako rodina máme štěstí, že naším kamarádem je po celá desetiletí Angličan ze severní Anglie žijící v Ostravě Chris. Díky němu jsme se tohoto mýtu zbavili už dávno a anglická kuchyně tvoří pravidelnou součást našeho jídelníčku. Níže najdete tradiční „ovčákův koláč“ – Shepherd’s Pie.

Toto jídlo je naprosto skvělé pro podzim, zimu a časné jaro – hodně dušené (teplé) zeleniny, kvalitní maso, zapékaný pokrm z jednoho hrnce. Pokud chcete, aby pokrm splňoval i zásady dietetiky podle tradiční čínské medicíny, pak do brambor zamíchejte předem uvařené jáhly.

Redukce z černého piva

Připravte si redukci z černého piva

Do hrnce dejte obsah jedné sklenice černého piva a nechejte vařit, dokud se objem nezredukuje zhruba na 2/3 původního množství. Odložte.

Zeleninovo-masová směs

Omáčka

Suroviny:

  • nasekaná cibule
  • mleté hovězí maso
  • na kolečka nakrájená mrkev
  • kus řapíkatého celeru na kousky
  • redukce z černého piva
  • sůl
  • pepř
  • worcesterová omáčka (která se nečte mimochodem jako „worčestr“, ale jako „wustr“ 😉 )
Bramborová kaše s parmazánem

Postup:

Na oleji zpěňte cibuli, přidejte mleté maso a nechte orestovat, vsypejte zeleninu, koření a redukci z černého piva. Duste cca 20 minut, ale tak, aby mrkev zůstala mírně křupavá. Dejte na olejem vylitou zapékací mísu dušenou zeleninu a na ni nahrňte bramborovou kaši. Udělejte vidličkou vzor, aby se opekly „vrcholky vln“, a dejte zapéct. V troubě by měl být pokrm tak dlouho, aby směs probublala a vrchní část se opekla.

Navrstvení zeleninovo-masové směsi a bramborové kaše

Bramborová kaše s parmazánem

Uvařte brambory, rozmačkejte mačkadlem (nemixujte, pro toto jídlo je vhodné, aby bramborám zůstala struktura – sem tam větší kousek), osolte, opepřete. Pak vmíchejte strouhaný parmazán.

Struktura vytvořená vidličkou dovolí „vrcholkům“ kaše, aby se opekly. Popusťte uzdu fantazii – udělejte vlny, kolečka, cokoli!
Směs nechejte v troubě řádně probublat.
Při podávání se Shepherd’s Pie dělí na „kousky koláče“ (z angl. pie = koláč)