Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

S jarní houbou kačenkou českou (Verpa bohemica) je to dlouhý příběh. Od té doby, co se houbám věnuji, jsem si velmi přála ji najít, ale roky plynuly a já nebyla úspěšná. A pak jsem se na svých přednáškách seznámila s Eliškou N., která studuje bylinkaření na Šumavě a která se tam přestěhovala za přítelem hajným, s nímž sdílí společné zájmy – přírodu, byliny, stromy.

Pozvání

A právě Eliška mě pozvala, zda k nim na Písecko nechci přijet a podívat se na tajné místo sběru kačenek. Tomu se nedalo odolat! A tak jsme s manželem na otočku vyrazili do jižních Čech a poprvé v přírodě našli tuto krásnou, křehkou a výtečnou houbu.

Biotop kačenky české

Biotop

Biotop sběru je popsán v každém atlase hub a v každé houbařské skupině na sociálních sítích, takže jsem si jen nafotila to, co jsem teoreticky už věděla: listnatý lesík/háj, spadané listí, větvičky… v podstatě čím větší „binec“, tím víc se tam kačenkám líbí. Zde byly navíc velké i menší kameny a mezi nimi se kačenkám také moc líbilo!

V čem je zrada

Problém je ale v tom, že kačenky jsou překvapivě drobné a velmi důmyslně se schovávají ve spadaném listí. Fotky – i ty, které vidíte v tomto článku – byly pořízeny tak, že jsem listí kolem kačenky odhrabala a teprve pak ji nafotila.

Znamená to, že pokud hledáte kačenku podle toho, jak je zobrazena na fotkách, často neuspějete. Nalezené plodnice měly na výšku maximálně sedm až osm centimetrů s tím, že z terénu jim „kouká“ pouze klobouk, a to často jen jeho část.

I tato kačenka byla napřed očištěna od okolního listí a pak teprve nafocena

Co s nimi?

Kačenky rostou velmi brzy na jaře a v podstatě v půlce dubna končí jejich sezona (pak začínají růst smrže). Kačenky jsou vynikající v kuchyni:

  • na směsi na topinky
  • na smetanové omáčky s těstovinami nebo gnocchi
  • rychle přírodně upravené na pánvi s dušeným špenátem atd.

Fotogalerie

Toto tedy bylo mé první a velmi intenzivní setkání s kačenkami. Vím, že rostou (i když méně než v Čechách) i na Moravě a ve Slezsku, ale pro mě bylo důležité je vidět v přírodě, najít je poprvé a nacítit si na ně zrak. Za to moc děkuju naší průvodkyni!❤️