Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Calendula-TinctureZpůsoby přípravy bylin je instruktážní článek, který vám ozřejmě základní terminologii, s níž se setkáváte v herbářích, ale také na nejrůznějších přípravcích bylinářů i farmaceutů.

Tinktura

  • je vlastně macerát bylin, který se ale nedává do oleje ani do vody, nýbrž do vysokoprocentního alkoholu. Léčivá část rostliny se vloží do nádoby, může se i drobněji nasekat nebo nastříhat, ale rostliny to prý nemají rády! Zalije se alkoholem (já používám domácí slivovici, jablkovici, meruňkovici a další, ale lze použít i líh) a nechá se macerovat – já nechávám celé léto na slunci (pozor, alkohol se i přes víčko vypařuje, je třeba jej dolévat!). Po zrání tinkturu protřepeme, scedíme přes plínku a přelijeme do obalových materiálů. Takto připravuji například vrbicovou tinkturu proti migrénám.
  • nevýhodou je (vysoký) obsah alkoholu v tinkturách, což znesnadňuje (až vylučuje) podávání dětem či lidem, kteří mají problémy například s játry.

Macerát

  • dlouhodobý – většinou v kvalitním oleji. Já používám například mandlový na maceraci měsíčkových a levandulových květů. Macerát nechávám stejně jako tinkturu zrát na slunci celé léto a pak stáčím. Takto vyrábím kosmetiku.
  • krátkodobý – rostlinu (sušenou nebo čerstvou) vložíme do skleničky, zalijeme vodou a necháme několik hodin (většinou 8-12) zastudena vyluhovat účinné látky. Pak slijeme a užváme.

Nálev

  • je nejčastějším typem přípravy léčivých rostlin. Doporučené množství léčivky (sušené, čerstvé) zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme podle doporučení terapeuta nebo vlastního uvážení.

Odvar

  • oproti nálevu se byliny při získávání odvaru vaří. Většinou stačí 10-15 minut, aby se uvolnily účinné látky. Tento způsob přípravy se užívá u tvrdých částí léčivek, například kořenů, oddenků, kůry, plodů atd. Takto připravuji třeba odvar z přesličky.

Sirupy

  • připravované za tepla – nejsou tak cenné, protože část obsažených látek se varem zničí
  • připravované za studena – například diviznový sirup. Květy či jiné části rostlin se prosypávají cukrem či medem a nechávají zrát na slunci. Pak se vzniklá tekutina (sirup) stočí a uloží ve vhodné nádobě v chladu a suchu. Vydrží dlouho.

Bylinná vína

  • byliny se nasekají a vloží do vína, případně se s přídavkem kvasu nechává bylina zrát do vinné podoby v obyčejné vodě. Vždy je třeba nechat byliny ve víně macerovat. Nevýhodou je stejně jako u tinktury obsah alkoholu, který může vadit u podávání dětem a dospělým s oslabeným organismem (např. játry).