Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

IMG_8867[1]Zpracujte si diviznu velkokvětou, která právě průběžně kvete, na nevařený super sirup proti kašli zejména na zimní období. Využijete tím krásnou statnou jupiterskou bylinu, a ještě se zabezpečíte na zimu zdravější variantou běžně prodávaných drahých chemických sirupů proti kašli. Jeho obrovskou výhodou je, že se nevaří, a tudíž v něm zůstávají všechny prospěšné látky.

Postup výroby

Tak, jak budete sbírat postupně se objevující květy divizny, je vždy nasypejte do skleněné láhve. Pozor, květy musí být suché! Pokud jsou vlhké od rosy nebo deště, nechejte je daný den do večera oschnout a do nádoby je dejte až suché. Je to velmi důležité, aby vám celý obsah nezplesnivěl.

IMG_8868[1]Každou vrstvu květů prosypejte cukrem. Já používám třtinový. Skleničku přikryjte gázou nebo kouskem plenky a umisťte na sluníčko. Nechejte zrát celé prázdniny a klidně až do konce září. Otevírejte vždy, když budete přidávat květy. Dole se postupně začne hromadit hustá a temně hnědá tekutina sirupu. Pokud nemáte stanoviště pro zrající sirup kryté, doporučuji na textilní vrstvu nahoře položit (nezašroubovávat!) ještě víčko na sklenici, aby sirup mohl „dýchat“ a nezplesnivěl.

IMG_9003[1]Koncem září nebo dle uvážení (já jeden sirup nechala zrát rok a půl a byl skvělý!) sirup přeceďte přes hustou tkaninu (sítko nestačí, divizna má jemné „chloupky“, které by mohly dráždit močový trakt!), nejlépe plínku. Já mám pro tyto účely již mnoho let koupené balení bio plen (koupíte třeba zde) – částečně nastříhané jako „víčko“ na sušené rostliny, částečně na slévání macerátů. Samozřejmě žádná z pomůcek na slévání nesmí být mokrá, jinak vám sirup zplesniví. Dobře zavíčkujte, opatrné duše můžou zalít silným alkoholem (nedělám, není nutné) a uchovávejte v relativním chladu a temnu. Kupodivu tento sirup nezplesniví, je-li dobře připraven, ani v pokojové teplotě, a to po mnoho měsíců!

Užívání:

Při kašli 3 x denně lžíci.

IMG_4589Pojeďte s námi poznat magii bylin!

Chcete se o bylinkaření dozvědět více? Už nyní se můžete přihlásit na víkendový pobyt s bylinkami a jógou s názvem Magie léčivých rostlin, který se bude konat na Antariku v termínu 30. 6. až 2. 7. 2017.