Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

carovna-moc-rostlinZápadní léčivé rostliny ve východním pojetí je článek, ve kterém vás chci informovat o tom, že vyšlo nové vydání vynikající knihy Wolf-Dietera Storla Čarovná moc rostlin. A nyní prosím vydržte úvodní drobné postěžování: pražské „utajené“ nakladatelství Kořeny, kterému nefunguje avizovaný web a jehož majitel neodpovídá na e-maily a mně například nevyměnil poškozený výtisk knihy za nový, přestože starý dostal, se poslední roky vyznačuje především tím, že vydává (znovu i nově) právě knihy předního rakousko-amerického antropologa a etnobotanika Wolfa-Dietera Storla.

A právě tyto vydavatelské počiny jsou pro mě důvodem, proč toto podivné nakladatelství vzít na milost. Storlovy knihy jsou totiž naprosto bezkonkurenční a měl by je mít ve své knihovně každý, koho zajímá provázanost přírody s člověkem, léčivá moc rostlin, ale i dědictví Rudolfa Steinera. To vše totiž tento nesmírně inteligentní Rakušan umí ve svých textech jedinečně podat a vysvětlit.

001688V nejnověji vydané knize, která vyšla už dříve v jiném nakladatelství, ale je nesehnatelná, se zabývá tradičními evropskými rostlinami, z nichž část není běžně užívána k léčení – k naší škodě. Storl se v ní věnuje léčivkám, jako je podběl, štětka, kostival, andělika či všudypřítomný (aspoň u nás ve Slezsku) zlatobýl kanadský. Co je nesmírně cenné, jsou jeho informace o tom, proč se před pár lety dostaly do podvědomí lidí skrze všemocná média mylné informace o škodlivosti některých bylin, přičemž nejvíce to „odnesl“ podběl a kostival. V knize se kromě demytizace těchto nebohých léčivek dočtete podrobně také o tom, že antibiotická léčba borreliózy může způsobovat vážné vedlejší komplikace, a navíc nemusí být účinná: že však v přírodě existuje mocná pomoc, díky níž si borreliózu vyléčil nejen sám autor Storl, ale také skrze ni pomohl množství jiných pacientů.

Důležitým podtónem knihy jsou zasvěcené odkazy k východnímu způsobu myšlení, ale také přímo k ájurvédské praxi a tradiční čínské medicíně. Ostatně autor sám má myšlenkově blíž k Východu než k západním tradicím.

Staronovou Storlovu knihu lze jen a jen doporučit. A to nejen pro výpůjčku z knihovny, ale mnohem více její zakoupení, protože vám garantuji, že se stane vaším nepostradatelným průvodcem přírodou.

Daniela