Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Zahradní minijezírko ze staré vany jsem si vytvořila při ústí bylinkové spirály, kterou jsme vybudovali před pár dny. Každá zahrada, je by měla nést přídomek přírodní, by totiž měla mít svůj zdroj vody, i když třeba malý a vyrobený člověkem. Kromě jiného proto, abyste do své zahrady přilákali další obyvatele, jako jsou žabky, kteří vám pomohou zbavit se různých zahradních škůdců. My jsme se po pár letech zvažování, zda jít do skutečného umělého jezírka, rozhodli pro variantu ze staré vany.

Materiál

Ke zbudování jezírka z již existující nádoby, ať je to starý kýbl (nejraději smaltovaný) nebo již doslouživší vana (měli bychom recyklovat a chovat se ekologicky, proto jsem proti pořizování nových, zejména plastových zahradních prefabrikátů z různých bau-), potřebujete následující materiál:

 • nádobu, která vytvoří jezírko (u nás smaltovaná vana). Musím říct, že jsme všechen použitý materiál pro stavbu spirály i jezírka získali z facebookové stránky městečka, ve kterém bydlíme, a zdarma. Nádobu jsme zapustili hned při stavbě spirály. Stačilo vyhodit informaci o tom, že sháníme za odvoz starou smaltovanou vanu a cihly bouračky.
 • zeminu, nejlépe „lepivou“ jílovitou – ta se používá i u vysloveně přírodně budovaných jezer jako přírodní dno, neboť jíl vytvoří nepropustnou vrstvu. Do budoucího jezírka jsme použili cca 7 cm jílu dospod
 • kamínky – u nás zvítězily nepříliš ostré – mramorová drť (aby neporanily kytky), které jsme koupili. Ty se nasypou na vrstvu jílu
 • rostliny – skvělý servis jsem našla přes Rostliny.net. A protože na zahradě nechci nic, co nelze prakticky využít (stromy, keře i ostatní „vybavení“ naší zahrady je jedlé nebo jinak užitkové a užitečné), vybrala jsem si orobinec širokolistý (má jedlý kořen), šípatku širokolistou (jedlé hlízy), puškvorec obecný (léčivka) a vachtu trojlistou (také léčivka)
 • prkýnko, kámen nebo jinou pomůcku, aby se budoucí obyvatelé jezírka dostali bez obtíží ven a neutopili se – část musí trčet z vody, ponořenou část zatižte kamenem nebo jinak upevněte (jinak vám dřevo bude plavat 😉 )

Postup

Napřed jsme z vany vyčerpali vše, co tam stihlo napršet od okamžiku její instalace. Trochu jsme ji vyčistili a naházeli do ní jíl. Na jíl přišla mramorová drť. Pak nezbylo než se zout a opatrně, aby se jíl co nejméně vyplavil nahoru, nasadit rostliny. Nyní nastává nejzajímavější a nejpříjemnější okamžik – nalévání vody do jezírka. Na stránce, kde najdete všechny potřebné informace o jezírku z vany, z nichž jsem čerpala částečně i já, je popsána skvělá pomůcka pro to, abyste proudem vody nezničili usazení a upevnění rostlin v nepevném základu jezírka. Vezmete kýbl, umístíte vedle jezírka, ke zdroji vody přiděláte hadici a necháte vodu, aby napřed naplnila kýbl a potom začala přetékat ven – a mimo jiné i do jezírka. Tím vznikne opravdu jemný proud vody, který nic nevyplaví a pomalu jezírko naplní. My jsme využili toho, že jsme měli v sudu dešťovou vodu bez chloru a sluncem ohřátou na takovou teplotu, že se v ní dalo koupat, a čerpadlem jsme tímto způsobem jezírko naplnili.

Poznatky

 • v tuto chvíli, den po naplnění, máme doma typický bahňák. Myslím si ale, že se tato etapa nedá přeskočit, než si „sedne“ jíl vespodu vany a než se uchytí rostliny a svými kořeny a listy bahňák vyčistí (doufáme v to! 🙂 )
 • osazení jezírka je mnohem snazší činnost než vybudování spirály
 • břehy vany můžete osadit vodomilnými rostlinami; to je důvod, proč jsme na dno vany nedali zátku ani ji ničím jiným „nezašpuntovali“. Přestože je pode dnem vany jíl (máme takovou půdu, a to až do hloubky čtyř metrů), aspoň nějakou vodu z vany skrze odtok absorbuje a odvede k rostlinkám kolem. Podél vany jsme zvolili prozatím jen vrbici kyprej.

Vývoj jezírka v čase

 • Nový obyvatel našeho jezírka, skokan zelený Ferda

  jezírko jsme dokončili 20. 7. 2017

 • 25. 7. se začalo jezírko samo čistit
 • ve stejný den se objevily nové šlahouny zasazených vodních rostlin
 • 28. 7. jsme přivítali prvního nového obyvatele – skokana zeleného (nezřetelná fotka vpravo, ale je tam!)
 • 28. 7. je jezírko průhledné i přes deště
2018
 • 11. 8. 2018:
  • znovu máme v jezírku Ferdu, tentokrát druhého (Ferda II.)
  • kvete nám modráska srdčitá (chybně zaslaná kytka – měla to být šípatka, ale to nevadí, kvete nádherně! 🙂 )
2019:
 • rostliny se v jezírku samy obnovují, jen ve vedrech do něj doléváme vodu
 • každý rok je tam orobinec a vachta trojlistá. Ferda (možná jeho xtá generace) se pravidelně vrací