Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

IMG_8943[1]Začíná kvést (docela brzy) zlatobýl kanadský, který je skvělý (nejen) na ledviny. Je to jedna z mých nejoblíbenějších léčivek, kterou kdysi sbírala napřed moje babička a potom i maminka, ale pro jiný účel – na ozdobu :-). To já ji rovnou suším a schovávám…

Bezpečná léčivka na ledviny

Zlatobýl (celík i kanadský) patří mezi nejlepší rostliny na ledviny. Zatímco takový urologický čaj může po pár měsících intenzivního pití vážně poškodit ledviny (píši zde z pohledu tradiční čínské medicíny a složení urologického čaje tak, jak se prodává v lékárnách: jako takový je bezpečný zhruba pro týdenní pitnou kúru, ne déle!), zlatobýl lze pít intenzivněji, i když i při něm bych byla opatrná. Například Dionýz Dugas ve své skvělé knize Zdravý život s babiččinými bylinkami označuje zlatobýl bezpečným symbolem usměvavého slunce, a tedy tím potvrzuje jeho bezpečnost při dlouhodobém pití. Přesto bych doporučovala jako bezpečnou dvoutýdenní pitnou kúru a pak týden až dva vynechat.

Zlatobýl nevařte, je lépe jej macerovat

IMG_8945[1]Zlatobýl nevařte, je to škoda. Vhoďte pár jeho květenství (či listů) do studené vody a nechejte do rána odstát (studená macerace). Ráno sceďte a vypijte, nejlépe mimo jídlo (cca půl hodiny před ním a půl hodiny po něm). Krásně vám to pročistí ledviny a budete chodit hodně čurat. Zároveň to ledviny hezky posiluje. Je třeba si neustále opakovat, že léto je sice obdobím srdce a tenkého střeva, ale je protipólem zimy, která vládne ledvinám, a tak je léto nesmírně důležité pro to, jak se bude našim ledvinám v zimě dařit. Podporujte je tedy nejen správným pitným režimem, ale také dostatkem soli (ne nadbytkem!), pobytem u vody (voda doplňuje vodu) a tím, že si na zimu nachystáte hezkou zásobičku zlatobýlu.

Co říká můj guru?

storlMůj guru Wolf-Dieter Storl zlatobýl miluje stejně jako já. Na rozdíl od evropského patriotismu (např. Janča a Zentrich), který káže, že celík zlatobýl má mnohem větší účinky než kanadská verze, Storl dokázal, že kanadská, respektive americká varianta zlatobýlu je stejně cenná a léčivá jako evropská. Severoamerická verze, která se dostala až do Čech a zplaněla zde (to je ta, kterou vidíte na fotkách v tomto článku), je totiž již odpradávna používána úspěšně americkými indiány k léčbě ledvinových a jiných obtíží. Klidně si tedy natrhejte dostupnější zlatobýl kanadský, nenajdete-li celík.

jupiter_venus_conjunctionPlanetární příslušnost

Zlatobýl svou statností a žlutými květy náleží nejen k Jupiteru, ale také k Venuši (ledviny jako součást venerického systému, jejž včetně močového ústrojí ovládá právě Venuše).

Co všechno trhat?

Ideálně kvetoucí nať. Protože ale zlatobýl má opravdu statné stonky, osobně poté, co proschne, „zdrhnu“ jeho suché listy a květenství nastříhám, vše jemně rozemnu a uchovávám bez stonků (ty putují na kompost). Storl však doporučuje využívat i jeho kořeny. Podle něho navíc na zlatobýl, pokud jej potřebujete, budete mít vysloveně nezřízenou chuť ;-). Jakmile vám chutnat přestane, udělejte si v užívání pauzu (užívání také viz výše).

A nestačí jen trhat, taky se dá jíst!

Nezapomeňte si jej dávat do jídla jako žluté barvivo a zároveň jedlé květy!

Fotku svého gurua jsem převzala z této stránky: http://www.schwaebische.de/region_artikel,-Wolf-Dieter-Storl-gibt-am-See-Kraeutertipps-_arid,10111290_toid,310.html