Od konce června mám volno. Na regeneraci, na dodělání kurzů. Už mám ale vypsány akce od září, tak koukněte do kalendáře

Za zmrzlé muže, kteří se na jaře kolem půlky května projevují jako nenadálý mráz ničící květy a rostliny, může Grónsko. V naší tradici mají zmrzlíci své pevné místo – řadu rostlin se doporučuje vysazovat až po Pankráci, Serváci a Bonifáci.

Grónské ledovce

Památný Titanik a jeho srážka s ledovcem mají stejné přírodní příčiny jako naši zmrzlí muži. Cesta ledovců, odlomených z grónského pobřeží, které vstoupí do cesty zaoceánským lodím na hlavní trase z Evropy do Ameriky, trvá přibližně tři roky. Jejich cesta ale dosažením tohoto bodu nekončí. Postupují dále směrem k rovníku, kde pomalu roztávají. V určitý okamžik (zhruba za měsíc od dubna, kdy se objevují na trase lodí a kdy se jeden z nich srazil s legendární lodí) se dostanou do zeměpisné šířky shodné se střední Evropou. Pak ledový vzduch, který kolem sebe ve velkém šíří, východní proudění přinese až k nám. Přicházejí zmrzlí muži…

Co na to naše příroda?

Protože část rostlin a plodin vypučí a vykvete ještě před třemi zmrzlými, samozřejmě dochází pravidelně ke škodám. Na tři zmrzlé ale upozorňují dávné pranostiky, jejichž šiřitelé zřejmě neměli o nějakých grónských ledovcích ani ponětí. Níže si dovolím citovat (a lehce upravit) krásné pranostiky, ale především informace o třech zmrzlých a jejich vlivu na přírodu, ze serveru Rostliny-semena:

„Tři zmrzlí muži – až budou za námi, můžeme směle začít s venkovním výsevem. Tři zmrzlí neboli Ledoví muži jsou v kalendáři 12.-14. května. Během těchto dnů se výrazně ochlazuje a přicházejí poslední ranní mrazíky. Příchod Pankráce, Serváce a Bonifáce je důležitý pro správný chod přírody.  V tyto dny se příroda probouzí k životu, vše začíná pučet a pupeny se začínají nalévat do květů. Lidé si tohoto meteorologického úkazu všímali už od středověku. Avšak ve středověku platil juliánský kalendář, kdy byli zmrzlí cca o 10 dnů dříve. Také teploty ve 14.-19. století sahaly v zimním období hluboko pod nulu. Takže lidové pranostiky musíme brát s rezervou. Spíše se mrazíky vyskytují kolem 29. dubna. Pankrác, Servác a Bonifác zůstávají v kalendáři jen jako tradice, tato jména jsou již méně obvyklá a téměř se nedávají. Statisticky bylo naměřeno v naší republice, Polsku i na Slovensku, že počasí právě na tyto tři zmrzlé bylo naopak teplejší, než se traduje, a příroda více ožívala. Chladněji bylo naopak opravdu o těch cca 10 dnů dříve. Přesto tři zmrzlé nemůžeme brát na lehkou váhu. Tyto ranní mrazíky spolu s uplakanou Žofií jsou pohromou pro zemědělce a zahrádkáře a zvláště vinaře („Žofie vína upije“). Po těchto svatých již mrazíky nehrozí a můžeme se dát směle do práce.

Co na to meteorologie?

Lidové pranostiky se většinou vážou s tímto svátkem tří zmrzlých meteorologicky. Tato lidová rčení dávají dohromady dlouholeté zkušenosti zahrádkářů s vlivem počasí na úrodu v danou roční dobu. Vzhledem k tomu, že květen je pro zemědělce velmi hospodářsky významným měsícem, je pranostik opravdu hodně. Znáte-li například:

  • „Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, ale máj, vyženeme kozy v háj,“
  • „Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci,“
  • „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta,“
  • „Když se v máji blýská, sedlák si výská,“
  • „Na Pankráce suchý den – urodí se víno, hustý bude len.“

Ke zmrzlým mužům se často přidává:

  • „Ledová žena – Žofie“
  • „Uplakaná Žofka“
  • „Svatá Žofie políčka často zalije,“
  • „Déšť svaté Žofie švestky ubije“ a další

Všeobecně se však dle pranostik tradovalo: „Je-li květen prostuzený, roček bude vydařený.“ Máme se tedy na co těšit!“

Snímek zmrzlých květin převzat ze stránky http://xinature.com/wp-content/uploads/2016/10/flowers-pink-flower-seasons-spring-frosty-sakura-plant-frozen-nature-twigs-frosted-frost-winter-branch-snow-softness-long-wallpaper-3d-rose.jpg; snímek grónského ledovce ze stránky http://avidcruiser-avidtravelmediai.netdna-ssl.com/blog/wp-content/uploads/2010/08/diskobay-13.jpg; malbu svaté Žofie z: http://hornechlebany.unas.cz/Ludovakultura_files/zofia0.jpg