Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Vrbice kyprej je doslova hit proti migréně. Je to nádherná bylina, která ovšem z nějakého důvodu chybí v nabídce lékáren. V podstatě nejjednodušší možnost, jak využívat její blahodárné účinky, je nasbírat si ji a zpracovat. Možností máme více – od sušení až po přípravu účinné tinktury. Ukážeme si, jak na to.

Kam na ni?

Vrbice roste ve vlhčích půdách, často na loukách, na březích rybníků, ale i na rumištích. Dá se říci, že v létě ji najdeme skoro všude. Její sytě růžovofialové květenství je velmi nápadné a dobře ji odlišuje od jiných rostlin. Sbíráme celou kvetoucí nať, se kterou můžeme udělat následující:

Co s ní?

Tinktura

Osobně nejradši zpracovávám vrbici na tinkturu, protože je nejlépe dostupná, dá se nosit v kabelce namísto nebezpečného ibuprofenu 😉 a její použití je rychlé. Její nevýhodou je obsah alkoholu, ale tak už tomu u tinktur prostě je. Natrhanou nať vrbice naložím do vysokoprocentního alkoholu a nechám macerovat několik týdnů na slunci (foto vpravo). Vrbice během pár dní ztratí svoji barvu a je z ní „nevzhledná“ zelenošedá hmota, ale tak to má být! Na konci léta slévám do tmavých nádob s kapátkem (kapátko si nezapomeňte přikoupit zvlášť), řádně označím obsahem tinktury a datem stočení do obalového materiálu a ukládám běžně v pokojové teplotě. Dávkování je cca 15-20 kapek při prvních příznacích migrény. Po pár hodinách možno dávku opakovat. Mně osobně to zabere tak ve 40 % případů, což je hodně! Vrbice totiž obsahuje vysoký podíl kyseliny salicylové

Sušená droga

Vrbici také můžete nasušit a používat jako léčivý čaj běžnou formou nálevu (spařit horkou vodou a nechat 15 minut odstát). Účinek je ale menší než u alkoholu, ovšem lidé, kteří kupříkladu mají problémy s játry, jistě uvítají jinou možnost než alkoholovou tinkturu. Čaj lze pít po dobu obtíží několikrát denně.

Co takhle kvetoucí vrbice doma? 🙂

Pokud máte na zahrádce půdu, která dobře drží vlhkost (například jíl), zkuste si ji z přírody přesadit. Můžete ji také nasadit okolo domácích rybníčků a jezírek.

Ještě nějaké použití?

  • v historii se květy vrbice používaly k barvení a my to můžeme vyzkoušet taky! Květy macerujeme ve vlažné vodě a pak ji – už zbarvenou – používáme jako bezpečné potravinářské barvivo
  • působí dobře při chronických zánětech žaludku
  • zevně zastavuje krvácení

Vrbice jako jedlá rostlina

Vrbice patří mezi takzvanou jedlou divočinu. Vřele doporučuji použití jejích kvítků na obarvení (nebo přímo ve formě hlavní ingredience) pokrmů, na ozdobení dezertů atd. Více na samostatné stránce brzy.