Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Tak nám rozkvetla třezalka… (Hypericum perforatum). Olej z ní připravený (a třeba macerovaný nejen s třezalkou, ale také fenyklovými semeny – tip Romany Farne) je jedním z nejlepších masérských olejů pro použití při problémech s ploténkami. To ale není jediné využití třezalky tečkované…

Hned na první víkendovce oboru Fytoterapie při TCM Academy, kde jsem učila předmět Planetární příslušnost bylin, jsem upozorňovala na to, jaké aspekty musíme brát při zařazování léčivek k planetám v potaz. Třezalka je krásným příkladem toho, jak otevřenou mysl, srdce i intuici musí mít při zařazování člověk…

Makro snímek třezalkového poupěte, rozemnutého mezi prsty, jasně ukazuje, proč bude třezalka kromě svého zřetelně slunečního aspektu patřit i k Marsu:

  • léčebně využitelná rostlina po zmáčknutí uvolní výrazné červenofialové barvivo, připomínajicí krev/zranění (některé třezalky temně rudou tekutinu nevylučují: ty nesbírejte)
  • tím se dostává k planetární příslušnosti Marsu/Marta, bojovníka a boha války, což spolu se slunečním aspektem dobře pomůže pro určování indikací této léčivé rostliny:
  1. využijeme ji při zraněních (obklady)
  2. protože zbraně bývají ze slitin železa, bude dobrá vnitřně při chudokrevnosti – nedostatku železa
  3. sluneční aspekt hovoří o jejích antidepresivních účincích (pozor! vnitřně se nesmí užívat, pokud berete antidepresiva!)

Z třezalky se macerací v kvalitním, například bio mandlovém oleji připravuje takzvaný svatojánský olejíček. Recept je níže v tomto článku

A ještě poznámka:

Olejíčkem se nenatírejte, pokud se sluníte. Je silně fototoxický, mohli byste si přivodit špatně odstranitelné hnědé skvrny na kůži…

Postup přípravy svatojánského olejíčku:

„Zrání“ třezalkového oleje (zde po 10 dnech od naložení získává rudou barvu)

Takže jsem v neděli dopoledne poběhala pár akrů louky u lukovského hradu (Zlínsko) a donesla domů kvetoucí natě třezalky. Nechala jsem ji dva dny zavadnout. Stačí 2–3 dny: není cílem ji usušit, ale dovolit rostlině, aby na ní uschla veškerá přebytečná vlhkost. Párkrát se mi stalo, že tato vnější vlhkost způsobila zplesnivění oleje, což při pořizovacích nákladech na bio mandlový olej třeba v objemu pěti litrů bylo skutečně ku vzteku Ještě chci ale dokoupit semeno fenyklu a přidat – fenykl zchlazuje, tudíž taky působí dobře, když jsou nějaké horké nemoci pohybového aparátu…

Zde si můžete o třezalce také cosi málo přečíst – je to sice informace z doby, kdy jsem svatojánský olejíček distribuovala mezi lid (nyní už takové objemy nepřipravuji), ale informace jsou pořád platné.

Videorecept s přípravou olejíčku najdete zde.