Terapeutické houby v našem jarním lese je článek o tom, co zajímavého můžete najít v našem lese, i když (zdánlivě) to vypadá.
Tento víkend jsem z čirého zoufalství vyrazila do lesa… nesmírně mi chybí slunce, teplo a zeleň a únor je takovým mezním měsícem, kdy už mám zimy plné zuby a netrpělivě čekám, až se vzdá ve prospěch jara. A tak jsem se rozhodla, že jaru pomůžu a vydám se do lesa, ať je zimní, jak chce… Jeho krása mi ale vyrazila dech a dodala sílu.
Objevila jsem nejen rašící nový život (drobné kopřivy) a pupeny na stromech, ale také si poslechla naplno zpívající ptactvo.
Terapeutické houby
V českých lesích můžeme kromě klasických hub najít také takzvané terapeutické houby. Z pohledu fytoterapie tradiční čínské medicíny, kterou považuji za „svou“ disciplínu a které naprosto důvěřuji, se houbami často léčím (například pomocí reishi) nebo je beru jako prevenci například v chřipkové sezoně. Netušila jsem ovšem, že i ty nejdražší a nejúčinnější rostou často v našich evropských a českých lesích, a tak při troše štěstí a znalostí můžete najít outkovku pestrou (coriolus versicolor), lesklokorku lesklou (známou jako ganodermu), hlívu ústřičnou nebo plicní (Pleurotus ostreatus a pulmonarius) a další cenné poklady.
Při své prozatím jediné výpravě do lesa s cílem najít dřevokazné léčivé houby jsem sice nenašla žádnou z drahých terapeutických hub, ale objevila jsem jiné krásné, jako je trámovka anízová, jež byla pokryta silnou vrstvou sněhu a mechu. Našla jsem i troudnatec pásový a kopytový, Další nalezené zatím neznám jménem, ale přesto níže najdete snímky brzce jarních hub, jak jsem je zaznamenala na svůj mobilní foťák.
[nggallery id=4 images=15]