Slzovka je – s trochou nadsázky – lékem na zahlenění i velká bříška, která mají kromě pivařů také mnohé ženy. Slzovka (Coix Lacryma, čínsky Yi Yi Ren, japonsky hatomugi) jsou semena asijské rychle rostoucí a nenáročné trávy a jedná se o jednu z nejdéle pěstovaných plodin využívaných člověkem. Je proto s podivem, že řada Čechů o ní nikdy neslyšela, neboť její účinky na lidské zdraví jsou pozoruhodné…
Drenáž pro slezinu
Z pohledu tradiční čínské medicíny je slzovka vynikající pro lidi žijící v mírném, a tedy našem podnebném pásmu. Ze čtyř ročních období zde máme tři (podzim, zima, jaro) převážně vlhká a (nebo) studená, což znamená obrovskou zátěž právě pro slezinu, která má ráda sucho a teplo a která podle TCM řídí veškeré zažívání. Navíc je slezina orgánem „středu“ – a tedy prvku země – který (je-li v nerovnováze) způsobuje, že je v nerovnováze rovněž celý zbytek organismu (srov. zákres pěti elementů ve tvaru kříže s centrálním prvkem země). Základem zdravého života je tedy kvalitní stravování a minimum stresu. Ani jedno, ani druhé dnes v dostatečné míře nemáme, a tak se často setkáváme s narušenou funkcí sleziny, a tím celého zažívání.
Slezina v nerovnováze
Jak poznáme, že se nás tento problém týká? Níže uvádím výčet nejčastějších projevů oslabené sleziny:
- ranní nebolestivý průjem („průjem páté hlídky“)
- zimomřivost
- únava
- snadno vznikající modřiny
- křečové žíly
- „tučné“ bříško
- celulitida
- zahlenění
Jak působí slzovka?
Slezina, je-li v nerovnováze, často vylučuje hlen, který se v TCM jmenuje TAN. Ten se usazuje v různých částech těla v různých podobách:
- pod kůží jako tzv. pomerančová kůra (celulitida)
- v plicích, nose a nosohltanu jako rýmový hlen
- na bříšku spolu s tukem jako neoblíbené „tučné“ bříško, kterého se nejde zbavit ani cvičením právě proto, že se nejedná pouze o tuk, ale o hlenotuk
- v podobě cyst v různých orgánech a v jejich blízkosti
- v podobě nádorů (jednou z příčin vzniku nádorů i rakovin je právě špatná funkce sleziny a produkce TANu)
Slzovka působí na oslabenou slezinu jako drenáž – podle TCM totiž není příliš vhodné například hlen z oblasti plic vykašlat (při kašli a respiračních onemocněních se proto nepoužívají expektoranty), ale pomocí bylin, stravování, akupunktury, příp. akupresury transformovat do tekutiny, kterou tělo skrze ledviny a močový měchýř vyloučí. A zde působí výborně právě slzovka, jejíž sladká a mdlá chuť, mírně chladná (vyrovnaná a lehká) povaha a tropismus ke slezině, plicím a žaludku způsobují, že je na oslabenou slezinu tím nejlepším prostředkem.
Dvojí užití:
Slzovka se užívá ve dvojí podobě:
- jako lék
- jako potravina
Obě použití se samozřejmě prolínají, přesto jsou v Číně rozlišována. Slzovku lze před použitím nasucho opražit, aby se ještě podpořily její vysušující vlastnosti, a pak teprve zpracovat běžným způsobem.
Pozor!
- Dlouhodobé bezdůvodné užívání slzovky (případně užívání se špatnou indikací) může oslabit ledviny! Poraďte se s kvalitním terapeutem TCM!
- Při užívání slzovky buďte opatrní, pokud máte vysušené tekutiny v těle – suchá kůže, sucho v ústech atd. Opět – poraďte se s terapeutem!
- kontraindikována je slzovka v těhotenství! Vysušuje totiž, a tím vysušuje i děložní sliznici
Recepty (převzaty z Mostu ke zdraví):
Čaj ze slzovky:
Jednu lžíci zrn slzovky opražíme na suché pánvi, poté povaříme asi 15 minut ve vodě a scedíme. Čaj je výborný na čištění organismu.
Pomazánka se zeleninou a řasou:
2/3 rýže a 1/3 slzovky se vaří společně s mořskou řasou (např. kombu – urychlí vaření a obohatí pokrm o cenné minerály). Odvar se pije jako léčivý čaj. Uvařené obiloviny můžeme dále upravit např. jako vánočního kubu či směs rozmixovat a použít jako základ pro pomazánku, prejt, nákyp, smažené placičky atd.
Zeleninová polévka:
Na pánev dáme na chvíli opražit slzovku a podlijeme teplou vodou, přidáme sůl, petrželku a celer nebo i nějaké bylinkové koření, kousek mořské řasy, na obilovinu položíme mrkev, kousek celeru, dvě malé cibulky, lžičku např. konopného oleje a dáme vařit. Pokud nepoužijeme tlakový hrnec, vaříme až 50 minut na mírném plameni. Na talíři dozdobíme kvašenou zeleninou, třeba červenou řepou s křenem.
Polévka se slzovkou:
1 čerstvé kuře, 2 1/2 l vody, 30 g slzovky namočené přes noc ve vodě, 5 nasekaných plátků čerstvého zázvoru, 300 g pokrájených čerstvých hub, 3 snítky nasekané cibulky, 1 PL soli, 2 PL rýžového vína, 1/2 ČL čerstvě mletého pepře. Očistíme kuře a nakrájíme ho na plátky. Plátky dáme do hrnce s vodou a předem namočenou slzovkou, zázvorem a přivedeme k varu. Poté ztlumíme plamen a dusíme 2 hodiny, dokud není kuře křehké.
Přidáme všechny ostatní ingredience, dusíme cca 2 minuty a polévku můžeme podávat.
Slzovka s mrkví:
500 g mrkve nakrájíme a spaříme horkou vodou nebo lehce povaříme. V jiném hrnci uvaříme asi 1kg slzovky – vaříme cca 1,5 hodiny na hustou a lepivou kaši. Smícháme a ještě povaříme, případně můžeme přidat trochu třtinového cukru.
Ještě:
Když vařenou slzovku rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo moc dobré smažené placičky. Když ji zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborná je s houbami připravená jako „kuba“. Také se dá udělat slzovkové rizoto.
V Mostu ke zdraví doporučují užívat slzovku v množství 1 miska denně (250 ml).
Akupresurní fotka převzata z https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7e/83/67/7e836773de4ebff3ef1593150c0092d3.jpg, fotky slzovky – semen i balení – převzato z webu Mostu ke zdraví.