Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Sirup připravený z netýkavky žláznaté (Impatiens glandulifera) je výbornou variantou k různým dalším květovým sirupům. Recept jsem upravidla podle Petera Beckera, průkopníka v konzumaci nejen jedlé divočiny, ale přímo invazivní jedlé divočiny. K výrobě potřebujete pouze květy z netýkavky. Má jemnou „růžovou“ chuť a hodí se třeba na zdobení lívanečků nebo jiných sladkých jídel a dezertů. Netýkavku žláznatou najdete hlavně kolem potoků, kde je vlhčeji.

Suroviny:

  • 150 g květů netýkavky žláznaté
  • podle chuti citronovou šťávu (případně kyselinu citronovou, která nezpůsobí přirozený zákal šťávy – já použila citronovou šťávu)
  • 1,5 kg bio třtinového cukru (možná zjistíte během vaření a ochutnání, že je třeba přidat něčeho víc – citronu nebo cukru, nebojte se toho)
  • 1 litr vody

Postup:

Vodu přiveďte k varu, vhoďte do ní listy a přilijte citronovou šťávu (nebo přidejte kyselinu) a počkejte, až začne znovu vřít. Odstavte, přeceďte, květy vyždímejte. Vraťte obarvenou vodu do hrnce, vsypte cukr a počkejte, až směs začne vřít. Od tohoto okamžiku vařte 10 minut. Sirupem plňte sterilizované čisté vyšší uzavíratelné sklenice a otočte dnem vzhůru. Takto nechejte vychladnout.

Poznámka: nevařte květy déle, ztratily by barvu.

Foto detailu lusků a poupat pořídila Martina Horklová.