Rakytník řešetlákový je statný pichlavý keř, který vám dá zdarma „sezení akupunktury“, takže ještě pár dní budete vědět, že jste sbírali jeho plody. Co s nimi? V USA je rakytník zakázáno vysazovat (!), má se za to, že je neužitečný, že zaplevelil (což je pravda) celý Středozápad. Ještěže nejsme v Americe…
Sklizeň
Letos dozrál rakytník o měsíc a něco dříve než jiné roky, přestože nebylo tak horko jako přechozí léta; v některých částech ČR je ale zatím ještě skoro tvrdý. Nedá se tedy univerzálně doporučit, kdy jej sbírat. Plody musí být měkké, barvou oranžovo-červené, na ochutnání nepříliš kyselé (kyselé ale jsou od podstaty, proto nehledejte vysloveně sladkou chuť). Pak sbírejte! Sbírám rukama jednotlivé kuličky, nepoužívám žádnou speciální metodu.
Jak jej zpracovat?
Doporučuji v prvé řadě jej konzumovat za syrova tak, jak je, ještě během sbírání. Poděkovat keři, v tomto případě keří dámě :-), za odvedenou práci a plody, které pro nás vytvořila a nechala dozrát. Pochválit rakytníkového samce!
Sušení
Plody sušíme, nejlépe v sušičce (troubě) nebo na slunci, pokud předpověď hlásí několik dní hodně velká vedra. Jinak jsou plody tak šťavnaté a plné vody, že vám mohou mimo sušičku shnít, a to by byla škoda. Dobře usušené plody nameleme v čistém kávomlýnku (elektrickém) a vzniklý prášek užíváme dvakrát denně v množství maximálně malá moka lžička. Zapíjíme vodou. Tím, že při sušené zůstávají zachovány vitaminy, se jedná o skutečnou vitaminovou bombu (hlavně s vitaminem C). Prášek si naporcujte do menších uzavíratelných skleněných nádob a raději všechny až na jednu, ze které aktuálně odebíráte, uchovávejte v mrazáku.
Marmeláda
Plody dáme do hrnce a necháme projít varem, dokud nepuknou a nepustí šťávu. Šťávu přecedíme, podle množství do ní nasypeme bio třtinový cukr (cca na 1 l šťávy 600–700 dkg cukru) a přidáme citrusový pektin. Pět minut vaříme, vyzkoušíme kompaktnost (aby nebyla směs moc řídká), naplníme ještě horkou směsí zavařovací sklenice, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Tato marmeláda má vynikající chuť!
Čerstvá šťáva
Pevné části, které nám vzniknou přecezením šťávy na marmeládu, vsypeme do karafy, zalijeme vodou o pokojové teplotě, necháme chvíli „rozležet“, zamícháme, scedíme a popíjíme. Tato směs se nedá uchovávat, a pokud jsou plody zralé, není ani třeba ji přislazovat.
Rakytník z pohledu čínské dietetiky
-
teplé ovoce, které:
- transformuje hlen
- zastavuje kašel
- povaha: teplá
- chuť: kyselá
- tropismus:
- plíce
- slezina
- žaludek
- srdce
Indikace:
- nechutenství
- bolesti břicha
- kašel
- zahlenění
- amenorhea
- svalové křeče (tyto dva body – amenorhea a svalové křeče – jsou podle TCM způsobeny nedostatkem krve, kterou rakytníkové plody doplňují
- hnisavé vyrážky (např. akné)