Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Pestřec obecný je jedovatá houba, která hojně roste i v Česku a která se dá použít v malém množství buď jako koření, nebo jako léčebný prostředek pro vnější užití. V mládí jsou její plodnice bílé i uvnitř při rozkrojení, takže si ji poměrně snadno můžete splést s některým druhem pýchavky.

Výskyt a rozšíření:

Roste hojně od konce června až do října jednotlivě nebo i po skupinkách (pro identifikaci zkuste poblíž najít starší plodnici s černým středem, podle ní pak houbu dobře poznáte). Roste od nížin až po podhorské oblasti, já jsem ji našla hojně na kopcích kolem Komorní Lhotky.

Kuchyňské využití:

Je to jedovatá houba. Požití ve větším množství způsobuje zvracení a průjmy! Houbu lze použít tak, že nasbíráte co nejmladší plodnice, nakrájíte a necháte usušit. Po rozemletí se používá jako houbový prášek (koření), a to v malém množství.

Pestřec v alternativní medicíně:

  • v tradiční čínské medicíně je používán proti otokům, k zastavení krvácení a ošetření menších zevních ran: voda s výtrusy se nechá zmrznout a led se pak používá právě při výše uvedených indikacích
  • z plodnic pestřece byl izolován terpenoid lanostanového typu, který vykazuje silné antivirové účinky proti pásovému oparu (Herpes simplex). Zatím však není známo přesné dávkování, nicméně použití houbového prášku do jídel (v malém množství!) by mohlo být přínosem. Bezpečná dávka není známa.

Poznámka:

Makro detail pestřece – světlého okraje a tmavého středu plodnice

Tuto houbu jsem vždy toužila najít, sebrat a usušit. Nyní se mi to povedlo, jsem zvědavá, jaké bude její použití v roli koření – osobně se domnívám, že jedovaté houby (mluvím o běžných, ne o smrtelně jedovatých) mají podobné účinky jako jedovaté rostliny: homeopatické a extrémně nízké ředění může „nakopnout“ organismus k lepšímu fungování, může spustit „odvirování“ (vyšší dávky mohou nevratně poškodit orgány, jako jsou játra a ledviny). Proto se během života pomalu odhodlávám a velmi opatrně experimentuji s jedovatými zástupci rostlinné říše. Nikdy ovšem se smrtelně jedovatými!!!

Fotku celé plodnice s rozříznutou jsem převzala z https://www.connecticutwilderness.com/species/fungi/scleroderma-citrinum/

Informace o výskytu houby a obsažených látkách jsem převzala ze své oblíbené knihy R. Sochy a A. Jegorova Encyklopedie léčivých hub (Academia, Praha 2014)