Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je invazivní druh rostliny, procházející původně ze západního Himálaje, jenž se rozšířil doslova do celého světa. Obývá především lužní lesy, špatně snáší sucho, nedostatek světla a vyšší nadmořskou výšku. Jako u většiny invazivek i zde platí, že s čím si neumíme jako lidé poradit, to bychom se měli naučit využít. Proto vás provázím tématem jedlé divočiny na speciálních stránkách, kde najdete jejich kulinářské (a částečně i léčebné) využití. Využít k vlastnímu prospěchu lze i netýkavku.

Poznámka:

Rostlina se dá využívat celá, ale je nutné vědět, že bez povaření jsou jedlé pouze květy. Zbytek rostliny je mírně jedovatý. Toxicity ji zbavíme, když ji povaříme – listy, stonky i plody. Vodu při vaření měníme a vždy vylijeme – nepoužíváme pro žádné pokrmy.

Léčivá rostlina

Netýkavka žláznatá patří mezi mírně léčivé rostliny:

  • nálev se dá využít jako diuretikum, při silnější koncentraci jako dávidlo
  • pro lokální použití po štípnutí hmyzem nebo popálení od kopřivy
  • patří mezi Bachovy esence (Impatiens); taky je součástí krizové esence
  • z tinktury připravené z květů netýkavky (květy do alkoholu, 3 týdny macerovat pokud možno na slunci) jsou dobré na potírání (ředit!) i vnitřní užití při plísních

Využití v kuchyni

Netýkavku je možné využívat v kuchyni celou, pokud – jak je uvedeno výše – zelené části dobře povaříte. Květy jsou skvělé jako jedlé květy na sladké pokrmy, ale lze využít i listy, stonky a plody. Z květů lze dělat například sladce růžové želé, případně sirup. Všechny recepty se tu postupně objeví.