Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je invazivní druh rostliny, procházející původně ze západního Himálaje, jenž se rozšířil doslova do celého světa. Obývá především lužní lesy, špatně snáší sucho, nedostatek světla a vyšší nadmořskou výšku. Jako u většiny invazivek i zde platí, že s čím si neumíme jako lidé poradit, to bychom se měli naučit využít. Proto vás provázím tématem jedlé divočiny na speciálních stránkách, kde najdete jejich kulinářské (a částečně i léčebné) využití. Využít k vlastnímu prospěchu lze i netýkavku.
Poznámka:
Rostlina se dá využívat celá, ale je nutné vědět, že bez povaření jsou jedlé pouze květy. Zbytek rostliny je mírně jedovatý. Toxicity ji zbavíme, když ji povaříme – listy, stonky i plody. Vodu při vaření měníme a vždy vylijeme – nepoužíváme pro žádné pokrmy.
Léčivá rostlina
Netýkavka žláznatá patří mezi mírně léčivé rostliny:
- nálev se dá využít jako diuretikum, při silnější koncentraci jako dávidlo
- pro lokální použití po štípnutí hmyzem nebo popálení od kopřivy
- patří mezi Bachovy esence (Impatiens); taky je součástí krizové esence
- z tinktury připravené z květů netýkavky (květy do alkoholu, 3 týdny macerovat pokud možno na slunci) jsou dobré na potírání (ředit!) i vnitřní užití při plísních
Využití v kuchyni
Netýkavku je možné využívat v kuchyni celou, pokud – jak je uvedeno výše – zelené části dobře povaříte. Květy jsou skvělé jako jedlé květy na sladké pokrmy, ale lze využít i listy, stonky a plody. Z květů lze dělat například sladce růžové želé, případně sirup. Všechny recepty se tu postupně objeví.