Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Soma-and-Latent-TetanyNedostatek hořčíku (tetanie nebo latentní tetanie) je v naší populaci stále častější. Nabízím zde svůj osobní pohled na tuto nemoc a možnosti jejího pozitivního ovlivnění – to vše z pozice ženy, která tetanií trpí přes dvacet let. Za podstatnou část informací děkuji především výborné Romaně Farne, lektorce dietetiky při TCM Academy, masérce a terapeutce; a dále Gábině Soldánové, skvělé ostravské diagnostičce.

Proč vzniká tetanie?

Tetanie je nemoc vstřebávání hořčíku (a vápníku). Lidé nemocní tetanií často dodávají do těla mnohem více hořčíku, než je třeba, ale jejich tělo jej neumí využít. Příčinou je především strava chudá na hořčík: pole využívaná průmyslovým hospodařením jsou vyčerpána a obsahují zlomek stopových prvků a vitaminů než plodiny pěstované na polích obhospodařovaných ekologicky či než plodiny z dob našich dědů a babiček. A jestliže je vyčerpané pole, pak nebude mít dostatečný obsah nezbytných látek ani zelenina, ovoce či obilí na takovém poli pěstované.

Pozvolný nedostatek (nejen) hořčíku se tak buduje už od dětství – pokud má tetanii například matka, při kojení nemusí dodávat dítěti dostatek magnesia. Klinicky se tetanie dítěte může projevit až v dospělosti, a tedy po mnoha letech.

Příznaky:

 • porodnická ruka (vidíte ji na titulní fotce; do této polohy se často jedna ruka nebo obě zkroutí při záchvatu)
 • závratě
 • třesy
 • tiky
 • bolesti hlavy
 • rozostřené vidění/mžitky před očima
 • pocit vnitřního napětí, silný stres
 • pocit „nedodýchnutí“ – pacient pak často začne zhluboka dýchat, čímž dojde k hyperventilaci a situace se ještě zhorší (rozumnější je vzít si neděravý plastový pytlík a chvíli dýchat do něj, aby se odbourala respirační alkalóza)
 • brnění jazyka
 • sucho v ústech
 • bolesti u srdce bez ohledu na námahu
 • neurastenické příznaky (podrážděnost, únava, poruchy soustředění, bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na hluk atd.).
 • pocit stažení a bolestí kolem žaludku
 • (nejen noční) křeče lýtek
 • pocit stažení kolem úst (rybí ústa) a staženého hrdla

Projevy mohou být velmi nepříjemné a často se vyskytují souběžně s pacientovou obavou o vlastní život – pocitem, že mu selhává organismus.

Klasické je, že stejně jako u dalších neurologických onemocnění se často střídají fáze klidu (remise) s fázemi akutních projevů (relaps), které trvají dny, týdny až měsíce.


Diagnostika:

down-syndrome-lab-blood-test-results-blogPodle moderní medicíny:

Moderní medicína provádí pro potvrzení diagnózy využívá mnoho diagnostických nástrojů – odběry krve na výši magnesia v organismu (nemusí být průkazné), EMG vyšetření (velmi průkazné) atd.

Podle tradiční čínské medicíny:

Podle tradiční čínské medicíny se jedná o problematiku okruhu jater, srdce a sleziny.

Nedostatek krve jater (Gan Xue Xu)

„Toto je velmi častá kombinace u žen, kdy stoupající jang jater GAN YANG SHI se může generovat nejen díky jaternímu ohni GAN HUO, nedostatečnosti jin ledvin SHEN YIN XU nebo nedostatečnosti jin jater GAN YIN XU, ale často právě na základě nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU. Takovýto stav se projevuje příznaky jako bolesti hlavy, které jsou pulzující a tepající, motolicí, rozostřeným viděním a event. nevolností a zvracením.“*

Doporučené wany:

Nedostatek krve srdce (Xin Xue Xu)

„Krev srdce XIN XUE je sídlem ducha SHEN. V případě nedostatečnosti krve srdce XIN XUE XU je i duch SHEN „neukotvený“ a takovýto člověk pak trpí úzkostí a/nebo nespavostí, povrchním spánkem s častým probouzením, bušením srdce, neklidem, zhoršeným duševním výkonem, zapomnětlivostí či obtížnou koncentrací, event. i afty, nočním pocením či sušší stolicí. Projevuje těmito příznaky: bušení srdce, nespavost, závratě, zhoršená paměť, mírná úzkost, bledostí.*

Doporučené wany:

Nedostatek krve sleziny (Pi /Qi/ Xue Xu)

Projevy: nechutenství, mírně nafouklé břicho po jídle, únava, malátnost, matně bledá pleť, slabost končetin, řídká stolice, deprese, hubené tělo, slabá menstruace nebo amenorhea, nespavost, bolesti kloubů.**

Doporučené wany:

Dang Gui:

 • děhel čínský (Angelica sinensis) je bylina, která obecně doplňuje krev, a tím pádem pomáhá eliminovat tetanické třesy a křeče („kde je krev, tam není vítr“)
 • podle receptu na této stránce si můžete udělat děhelové víno/likér

Upozorňuji, že léčba je několikaměsíční a může být i delší!

Kde seženete wany? Wany jsou volně prodejné čínské bylinné léky, které seženete v dobrých lékárnách. Já je objednávám v Mostu ke zdraví v jejich internetovém obchodě.


Poznámka k možným obrazům nemocí (diagnózám):

Jak ale píše Romana Farna: „Podle mých zkušeností jsou původcem vyprázdněné ledviny, a naopak přeplněný močový měchýř. Jaterní vítr vzniká až pak. A tedy původcem je dlouhodobý nadbytek cukrů, nedostatek soli a nedostatek kvalitních potravin, jako jsou obiloviny a luštěniny – především fazole. A často i málo tuků.“

Osobně doporučuji spojit více diagnostických metod včetně diagnostiky pomocí metod moderní medicíny, aby se vyloučila vážnější neurologická onemocnění (RS, nádory CNS apod.).

Léčba podle moderní medicíny

Předně je nutné uvést, že je mnoholetá a dlouhodobá – avšak často neúčinná. Dobře pomáhá při akutním stavu například správně zvolená akupunktura. Dlouhodobě je třeba užívat hořčík.

Užívání hořčíku:

Neurolog (i obvodní lékař) vám pravděpodobně předepíše některou z těchto variant suplementů:

 • magnesii lactici (bílé magnesiové tablety)
 • magnosolv (rozpustný prášek s magnesiem – je velmi silný, a především /a nepochopitelně/ obsahuje nebezpečné umělé sladidlo aspartam, takže ho nelze doporučit; rozhodně ne dlouhodobě)
 • magnerot – nová, údajně mnohem lépe vstřebatelná varianta hořčíku
 • Coprinus: léčba houbami ležící mezi moderní medicínou a TCM. Například v Mycomedice najdete kvalitní extrakt z této houby (hnojník obecný); užívejte do zlepšení stavu 4 tobolky denně mimo jídlo (lze vysypat a sníst jako prášek) a poté pro udržení hladiny minerálů 1–2 tobolky denně

Často se dlouhodobě podává granulát Dologran, který ale může vytvářet kamínky.

Chelát, glycinát (chelátová forma) a citrát mají lepší vstřebatelnost

Lepší a účinnější je volit nikoli magnesium ve formě dihydrátu magnesium-laktátu, ale ve formě chelátu nebo citrátu (doporučení od Romany Farne a Gábiny Soldánové).

magnesium-amino-acid-chelate-1396458Z glycinátových tobolek (bisglycinát hořečnatý – chelátová forma) doporučujeme jednoznačně ty od nové značky Sibyl při Přírodní lékárně v Hradce Králové. Byly vyvinuty přímo na základě potřeb lidí trpících tetanií tak, aby se co nejlépe vstřebávaly. Bez přídatných látek, které mohou zhoršit/změnit vstřebávání! Jana Kubíčková z Přírodní lékárny doporučuje: „U tetanie doporučuji hlavně transdermálně. V kombinaci s nějakou další formou orální (glycinát, malát nebo treonát) jsou výsledky fakt skvělé.“

Z chelátových tablet lze doporučit ty od firmy Viridian nebo Euniké Grey od české (ostravské) firmy Queen Euniké.

Z citrátové formy magnesia doporučuji Magnesium citrát komplex – při akutním stavu lze chelátové tablety a rozpustné granule kombinovat. Opatrně s citrátem u lidí, kteří mají potíže se žaludkem a zažíváním!

Intravenózní či intramuskulární podání Mg

Nové zákony EU neumožňují v běžných ordinacích (např. praktických lékařů) podávat intravenózně magnesium, pokud u pacienta není přítomen po celou dobu podávání lékař. To je samozřejmě pro většinu ordinací časově nemožné, takže část z nich hořčík prostě „nepíchá“. Na pohotovosti dostanete často horčík intramuskulárně. Je dobré, pokud je souběžně podán i zklidňující lék (často Apaurin, pozor na návykovost!), protože skvěle ošetří akutní stav. Intravenózně vám magnesium podají v ambulancích neurologů.

Přírodní zdroje vápníku a hořčíku:

Souběžný příjem dalších vitaminů

Nervový systém regenerují zejména vitaminy skupiny B a vitamin E (podrobnosti viz níže u stravy). Pozor na souběžné užívání prvku vápníku, protože s některými variantami magnesia se „nesnáší“ a účinek se ruší. Lépe je vápník přijímat ve stravě (brát magnesium, když si dáváte máslo či jiné mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem vápníku). Vitamin B je obsažen v kvasnicích (výborná je kvasnicová pomazánka) a samozřejmě v potravních doplňcích – opět doporučuji Queen Euniké.

Masáže

Choďte na masáže, uvolňují křeče, které s tetanií souvisí, a celkově zklidňují. Tipy na výborné ostravské maséry po dotazu napíšu na e-mail (biodaniela@seznam.cz).

Magnesium a strava

magnesium

Řada lidí (i terapeutů) se domnívá, že ke zvládnutí tetanie stačí volit správnou stravu s vysokým obsahem magnesia. Zapomínají, že pokud tělo není schopno magnesium vstřebávat, nepomůže mu ani kvalitní strava (ani žádné tablety a rozpustné granule). Je tudíž dobré svoji stravu orientovat „promagnesiově“, ale pokud to nebude stačit, nezoufejte, tak to prostě je.

Několik praktických dietetických tipů od Romany

Výborný staročeský recept pro doplnění vápníku a hořčíku:

Uvaříme střední nebo velké kroupy ve slané vodě doměkka. Přebytek vody slijeme, přidáme velký kus másla a opravdu hodně mletého máku. Jí se teplé, mírně slané. Je to předchůdce dnešních nudlí s mákem – dříve se nesladilo. Je to dobré, levné, příprava jednoduchá, je to výživné a energeticky vyrovnané.

Kroupy mírně ochlazují, doplňují a regenerují kaphu (jeden z konstitučních typů podle ájurvédy). Máslo má stejné účinky, zatímco mák zahřívá vnitřek těla a sůl vnitřek ochlazuje (je protizánětlivá) a ohřívá povrch, čímž regeneruje povrchovou ochrannou energii (dle TCM Wei Qi).

A ještě pár slov k vitaminům (dle RF):
 • Vitamin E:  patří k němu selen (zdrojem jsou pšeničné klíčky)
 • Vitaminy skupiny B: souběžně s nimi je dobré konzumovat maso, luštěniny a další zdroje.

Protože tetanie je problém neurologické soustavy a metabolismu těla, samozřejmě patří mezi jeho projevy i nepříjemné psychické stavy. Část neurologů řeší problém tak, že dlouhodobě předepisují Neurol (alprazolam), jejž pak pacienti užívají třeba i několik let. Logickým důsledkem je návyk na tento lék. Podobně jsou na tom i benzodiazepiny. Pokud tedy máte užívat Neurol a podobné léky déle než 14 dní, poraďte se s neurologem (případně rovnou psychiatrem), zda by nebylo vhodnější nasadit jinou léčbu.

Tkáňové soli

Jsou známé také jako Schüsslerovy soli a nově je v Česku dostanete od slovenské firmy Biomineral***. Obnovují buňky, a tím i celé tělo, protože vyrovnávají deficit anorganických solí. Soli pracují na bázi homeopatie, ale na rozdíl od ní s mnohem nižší potencí (tj. účinné látky je v ní více než u homeopatik). To dobře poslouží zejména lidem staršího věku a všem, kdo mají tělo zaneseno nesprávnou stravou, stresem a ovzduším. Těmto pacientům totiž už často homeopatická potence prostě nestačí, jak mám vysledováno. Mag Phos pomáhá při křečích hladké svaloviny, při kolikovitých bolestech (migrény, „seknutí“ zad atd.), harmonizuje činnost žláz. Jedná se o srdeční tonikum a pomáhá při hypertenzi. Nedostatek magnesia se mimo jiné projevuje červenými tvářemi (podle TCM se jedná o takzvanou falešnou červeňhorko z nedostatku).

Doporučené dávkování:
 • preventivně 1 tabletku 2 x denně mimo jídlo
 • při akutním (např. tetanickém stavu): co 15 minut dvě tabletky do odeznění problému
 • tabletky se nechají rozpustit pod jazykem

Tradiční čínská medicína

Jak jsem psala už výše, velmi dobře při akutním záchvatu působí akupunktura. Volně prodejné wany pro jednotlivé obtíže najdete výše u čínské diagnostiky, pokud je navíc v organismu horkost a játra se „tlačí“ například do očí, zvažte přidání směsi 014. Dobrý terapeut TCM vám vytvoří směs přímo na míru vašim problémům – nejen s tetanií.

Z pohledu čínské dietetiky je třeba neustále harmonizovat střed – a tedy Zemi. Teplé snídaně, obilné kaše. Pozor na obědy, které neobsahují obilovinu! (Např. sekaná s bramborem.) Je velmi dobré dodat obilovinu tak, že si třeba přidáme k porci dva kopečky uvařených krup. Z obilovin jsou vhodné rýže, slzovka, kroupy, jáhly, pohanka atd.

Poznámka od RF: Tetanii může vyvolat a (nebo) zhoršit nadbytek kyselého nebo hořkého.

Koupele

Hořčík je možno se pokusit tělu dodat i skrze kůži – přinejmenším se tím vyhneme problematickému zažívacímu traktu, který (jak už prokázal tím, že tetanii máme) hořčík špatně vstřebává, a ještě při nadbytečném příjmu (nikoli však vstřebání) dochází k průjmům. Nejlepší je epsomská sůl, kterou jsem nejlevněji objevila v obchůdku Ekokoza. Já ji kombinuji s přírodní mořskou solí bez jodu, případně je míchám. Koupele provádím cca 3 x týdně ráno.

Podpora pitím bylinkových čajů

Jak dále doporučuje Romana Farna, vstřebávání hořčíku podporuje pití čaje s čubetem benediktem.

Co alternativní léčby?

Tetanie je nemoc, která špatně reaguje na jakoukoli léčbu – právě proto, že tělo nepřijímá (ztratilo schopnost přijímat) mikroprvky, a tím dochází k jejich dlouhodobému deficitu. Jakékoli užívání zvnějšku i zevnitř se často míjí účinkem. Proto je terapie dlouhodobá a rozhodně bych při ní nezavrhovala moderní medicínu a její postupy. Těžké tetanické stavy se dají dobře zvládat pomocí neurologa – návštěv několikrát týdně k intravenózní aplikaci hořčíku a sedativ, dlouhodobě je dobré brát nejen hořčík, ale také výše uvedené vitaminy.

Kdo touto nemocí trpíte, zkoušejte vše – a hlavně nepřestávejte tělu hořčík dodávat, přestože se zrovna nalézáte ve fázi remise. Vezme si sice jen část, třeba i velmi malou, ale je to lepší než na delší dobu příjem vysadit a pak najednou „spadnout“ do akutní dlouhodobější fáze nemoci…

Předem se omlouvám všem zdravotníkům a všem, kdo o problematice tetanie vědí více věcí (či přesnějších), než jsem uvedla. Uváděla jsem informace, které jsem posbírala za více než 20 let zkušeností s touto nemocí. Když mi napíšete (biodaniela@seznam.cz), ráda sem doplním další!

Držím nám všem palce! 🙂


* Citace jsou převzaty ze serveru Patentní medicína.

** Citace převzata z knihy Giovanniho Maciociy Diagnostika v čínské medicíně (Anag 2015)

*** Na Ostravsku Vám tyto soli prodá MUDr. Martin Zulák