Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

IMG_8180[1]Luxusní špaldové bio rohlíky představují pečivo, které konzumují s chutí dokonce i moje dcery – a to už je co říct! Zatímco celozrnná („grahamová“) varianta stejného druhu pečiva taky není špatná (obzvlášť když si u toho opakujete, že je celozrnná mouka zdravá), tyto bílé rohlíky – s tím rozdílem, že namísto bílé pšeničné mouky jsou z bílé bio špaldové mouky – jsou opravdu fantastické. Pusťte se do nich! 🙂

Suroviny:

  • dmbio-dinkelmehl-type-630--10022368_B_Pšpaldová bílá bio mouka, typ 630 (pozor, zkoušela jsem rohlíky ze stejného typu bílé bio mouky, jen varianta 1050, a opravdu to nebylo vůbec ono!) – kupuji zásadně v DM Drogerie Markt
  • pro milovníky zdravější celozrnné mouky (sama si melu ze zrn špaldy): použijte klidně svou oblíbenou, ale namísto části vody dejte bílý jogurt (nejlépe ve skle 🙂 ). Zabrání rychlému tvrdnutí rohlíků!
  • vlažná voda
  • droždí
  • sůl (použila jsem mletou himálajskou růžovou a na posypání nahrubo mletou stejnou)
  • na potření mléko

Postup:

IMG_7141[1]Napřed si necháme vzejít kvásek (vlažná voda + droždí + trocha cukru + trocha mouky). Pak jej rozmícháme se solí (na cca půl kg mouky asi tak jednu lžičku) a takovým množstvím mouky, aby vzniklo pevné a pružné těsto. Necháme vykynout.

IMG_7142[1]Potom vykynuté těsto rozdělíme na několik stejně velkých dílků (chce to trochu praxe, metoda pokus-omyl, až zjistíte, jak vám to nakyne a jakou velikost rohlíků máte nejraději, takže klidně prostě začněte). Z jednotlivých dílků uděláme rukou kuličku a tu pak rozválíme na ovál (a tedy nikoli kruh, ale protáhlý ovál), který po širší straně zamotáme do tvaru rohlíku. IMG_7146[1]Snažíme se, aby vzniklé „rourky“ byly stejně dlouhé, a hlavně široké – kvůli stejnoměrnému pečení. Takto nachystané rohlíčky (musejí mít kolem sebe prostor na kynutí) potřeme mlékem a posypeme hrubou solí. Necháme znovu aspoň hodinu vykynout (jak vidíte na fotce vpravo, kynou oproti fotce nahoře vlevo, kde byly teprve srolovány, docela hodně).

IMG_7212[1]Dáme do trouby péct na 150 stupňů a hlídáme – já začínám (když peču v elektrické troubě, a ne v kamnech, tam se to hlídat nedá, jen otáčet) na pečení zespodu a v půlce pečení (tak po 10 minutách) dám pečení zprostřed.

Upečené rohlíky hned vyndám na utěrku a nechám na volném vzduchu vychladnout, aby se vytvořila kůrčička.

Jsou skvělé! 🙂