Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Lesklokorka lesklá, známá spíše pod japonským názvem reishi (nebo čínským lingzhi), je díky svému použití v tradiční čínské medicíně chápána jako veskrze exotická houba, kterou si lze pořídit pouze tak, že si ji člověk koupí v lékárně nebo specializovaném obchodě s léčivými houbami. Exemplář vyfocený vlevo jsem ale našla při běžné procházce na hrad Lukov u Zlína…

Lesklokorka lesklá

Lesklokorka (Ganoderma lucidum) patří k chorošotvarým houbám (Polyporales) a k čeledi lesklokorkovitým (Ganodermataceae). Je to jako většina léčivých hub parazitická houba (dřevokazná a chorošovitá), která vyrůstá na kmenech nebo pařezech listnáčů v květnu až říjnu.*

Účinky podle tradiční čínské medicíny

  • doplňuje Qi a vyživuje Xue (krev)
  • uklidňuje ducha Shen
  • transformuje Tan (hlen)
  • posiluje Shen Jing (esenci ledvin)

TCM charakteristika

  • teplota – neutrální
  • chuť – sladká a lehce hořká
  • tropismus – Xin (srdce), Gan (játra), Fei (plíce), podle některých pramenů má tropismus i k Shen (ledvinám) či Pi (slezině)**

Z pohledu západní medicíny se tato houba také využívá, a to konkrétně k léčbě hepatitidy. Objektivně také prodlužuje a zlepšuje život onkologicky nemocným pacientům (jako ostatně většina léčivých hub).

Houba nesmrtelnosti

Reishi má domovinu v Asii, kde je nazývána též božská houba nesmrtelnosti. Je pevnou součástí tradiční čínské medicíny, která ji využívá více než 4 000 let. Zmiňována je i v základním díle čínské medicíny, ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Byla tehdy natolik vzácná, že byla určena jen pro císaře a jeho rodinu. A nebyla využívána jen v čínské medicíně, ale také jako mocný talisman pro štěstí a ochranu před vším zlým. Mniši v taoistických klášterech užívali reishi před meditací pro její schopnost uklidňovat duši Shen. Pro její schopnost regenerovat funkce organismu a aktivizovat ho ji užívají ruští kosmonauti či šerpové ve vysokých nadmořských výškách Himálaje.

Obsah bioaktivních látek:

  • vitaminy
  • minerály
  • velké množství polysacharidů betaglukanů, ganoderanů, ale také steroidů, cyklických esterů laktonů, triterpenů, kam patří i kyselina ganoderická či lanostany aj.**

V českých lesích najdete i další poklady

U nás roste nejen lesklokorka, ale najít můžete i další léčivé houby, například březovník (na fotce vlevo), jenž se s oblibou používá při rakovině žaludku. Dále Jidášovo ucho, které má tropismus k Plicím (Fei), ale najdete i běžnější druhy, jako je hnojník (nově uznaný jako léčivý) nebo pýchavka a žampionyTyto běžněji sbírané druhy mají stejně jako všechny houby (dokonce, jak známo, právě i takzvané choroše) léčivé účinky. Sice menší, ale také natolik důležité, že se vyplatí se s houbami blíže obeznámit a naučit se je sbírat. Samozřejmě je nutné především perfektně znát ty, které jsou jedovaté. A to platí nejen o houbách…

Všem pak doporučuji facebookovou stránku Houby. Tam lidé velmi ochotně a rychle poradí – samozřejmě je dobré se v případě pochybností poradit v některé z mykologických poraden.

 * Zdroj: česká Wikipedie

** Zdroj: webové stránky Mycomedica, se kterou spolupracujeme v rámci naší školy TCM Academy