Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Materiál z letní školy oboru Dietetika při TCM Academy, který má význam i pro všechny ostatní, kdo chtějí vyzkoušet něco nového a zdravého. Zpracováno podle informací od Romany Farne. Podle této masérky a učitelky jógy a alternativní medicíny je dobré zkusit tyto byliny pěstovat.

Yeolmu

„Korejská ředkvička“ má podobné listy jako naše pampeliška. Konzumuje se především syrové, jiný název je Letní kořen. Květy jsou bílomodré, malé, chuť je hořko-pálivá. Má spousty vitamínů, recept na využití najdete třeba tady.

Indická hořčice

Brassica yuncea, (brukev sítinová), „indická hořčice“, je rostlina s listy s chmýřím, má žluté květy Konzumuje se syrová i tepelně upravená. Opět má spousty vitamínů a minerálů, bílkoviny. Dříve se hojně pěstovala v Evropě, nyní již jen vzácně za účelem použití semen do zvláštních druhů hořčic. Chuť listů je převážně ostrá, trochu jako řeřicha. Více podrobností zde.

Garland Chrysanthemum

Druh kopretiny, která léčí sliznici střeva, obnovuje a udržuje střevní mikrofloru, působí preventivně proti některým potravním alergiím a zánětům ve střevě. Další odkaz je zde (z něj převzat obrázek), nebo tady. Tato chrysantéma ale potřebuje opravdu hodně zalévat. Jakmile trochu proschne zemina, hned svěsí listy, a je proto vhodnější doma do truhlíku nebo do pařeniště či skleníku než ven na zahradu.

Perilla

Další velmi známá rostlina v Koreji je Perilla, semena ale u nás špatně klíčí.
Obrázky převzaty z těchto zdrojů:
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Yeolmu
  • https://www.frozenseeds.com/products/great-wave-miike-mustard-seeds-brassica-juncea