Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Kopřiva jako adaptogen? Ano, kopřivový semínkový „hrozen“ jím je stejně jako to, co nám roste nejblíže a co bývá často daleko lepšínež věci, které kupujeme za velké peníze a které pocházejí třeba i z dalekých konců světa, jako je kupříkladu ženšen. Po ruce míváme vynikající domácí adaptogeny, které mohou prospět našemu zdraví. Začněme tedy tím, co to vlastně vůbec je adaptogen.

Co je to adaptogen?

Jak říká česká Wikipedie, pojem je převzat z alternativních medicín a označuje „rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšuje schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim)“. K cizokrajným adaptogenům patří již zmiňovaný ženšen, ale také celosvětově se vyskytující (a pěstující) reishi – lesklokorka lesklá, housenice čínská, kustovnice čínská, děhel čínský a další. Krásným českým příkladem adaptogenu je obyčejné kvalitní vejce.

V čem jsou lepší kopřiva a vajíčko?

IMG_9077[1]V tom, že jsou – levnější a dostupnější. A v neposlední řadě v tom, že jsou místní, a tudíž je naše tělo na ně lépe adaptované. Nyní se ale už podívejme na kopřivu a její fantastické „vajíčkové oplodí“ :-). Záměrně nechávám větší fotografii vpravo (i tu níže), abyste se naučili dobře poznávat to, co z kopřivy opravdu sbírat. Kopřiva je totiž, jak říká i její celý botanický český název, dvoudomá. Znamená to, že najdeme samčí a samičí rostlinky, a nás nyní zajímá výhradně samičí. To je ta, kterou vidíte na fotce vpravo (měla by jít rozkliknout na ještě větší formát). IMG_9079[1]Níže vlevo naopak vidíte samčí rostlinu, jež nás nyní tak moc nezajímá (mužové zbožňovaných žen pro tento okamžik prominou 😉 ). Například můj guru ale označuje rostliny naopak – a „kuličky“, které sbíráme jako adaptogeny, pojmenovává nikoli jako vajíčka, ale jako semena. No, ono je to vlastně jedno, důležité je, abyste věděli, že máte sbírat malá „bělejší vajíčka“, a ne „zelenější girlandy“ ;-). Už tedy víme, ze které kopřivy semena sbírat, a nyní se na kopřivu a účinky semínek pojďme podívat blíže.

Marsovská rostlina s obrovskou silou minerálů, vitaminů a fytohormonů

needles-nettle-stem2Z pohledu planetárního určení je kopřiva samozřejmě a nekompromisně rostlinou planety Mars, a to nejen pro svou pichlavost a obsah „mravenčí kyseliny“ (= a tedy spíše příslušnost k „živočichům“ než k „rostlinám“), ale také proto, že stejně jako vojáci bývají povoláni, aby „nastolili pořádek“ do míst chaosu (ne vždy úspěšně, že…), tak stejně kopřiva se často usídlí a vyroste do obrovských rozměrů („pořádku“) na místech, která nejsou ladná a harmonická – na sutích, rumištích, starých stavbách, zbořeništích, skládkách a jinde. Tímto svým vzrůstem a faktem, že procházejícího nemilosrdně popálí, zajistí vznik pořádku, byť žahavého a nepříliš vzhledného.

Co s nimi? Tedy s „vajíčky“?

Nettle_seed_processingPodívejme se opět k mému guruovi Wolfu-Dieteru Storlovi: „Kopřivová semena skutečně přinášejí citelné posílení konstituce. Můžeme je sbírat na podzim (a já dodávám, hned jak se objeví 😉 ), usušit je, uschovávat ve sklenici až do příští sklizně. Kopřivová semena jsou pravou pokladnicí koncentrovaných vitaminů, minerálů a fytohormonů. Povzbuzují tělesné funkce, pomáhají při chronické únavě a oslabení a napomáhají tvorbě mléka u kojících matek. Jako prostředek pro povzbuzení imunity se kopřivová semena pravděpodobně plně vyrovnají drahému ženšenu, importovanému z východní Asie. Těmito semeny můžeme okořenit jakoukoli polévku nebo pro posílení můžeme rozžvýkat čajovou lžičku semen denně. Drobounké „oříšky“ chutnají skvěle a při kousání se dobře rozžvýkávají, jak se sluší a patří na správné nositele životní síly.“ Převzato z úžasné knihy Léčivé a kouzelné byliny.

Postup zpracování kopřivových „vajíček“:

  • nastříhejte horní části kopřivy s oplodím nůžkami (použijte rukavice)
  • ostříhejte jednotlivé „stonky“ s vajíčky a rozprostřete na široký tác
  • to proto, aby z oplodí během schnutí vylezli všichni broučci, kteří se na něm živí
  • počkejte, až „klasy“ zcela vyschnou
  • mezitím se už některá vajíčka sama uvolní na tác
  • zbytek „klasů“ jeden po druhém mněte mezi prsty, až z nich začnou vypadávat suchá vajíčka
  • potom vše kvůli zbytkům „klasů“ a dalších nečistot řádně prosijte
  • uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě (zavařovačce) dobře zavřené

Samec a samice kopřivy v detailu

A ještě přidávám dva makro snímky, kde krásně uvidíte rozdíl mezi kopřivovým samcem a samicí (vlevo samec, vpravo samice):

 

Fotka reishi převzata ze serveru http://mushroom-collecting.com/Reishi%20nettles%20and%20other%20090%20copy.jpg; fotka detailu žahavých ostnů kopřivy převzata z: http://www.woodlands.co.uk/blog/wp-content/uploads/needles-nettle-stem2.jpg; fotka sušených „vajíček“ převzata z https://www.strictlymedicinalseeds.com/images/products/Nettle_seed_processing.jpg