Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

moon-goddess-moon-4701526-325-500Konec roku je období, kdy je Temná Luna na svém vrcholu. Co to znamená pro přírodu, pro nás a naše životy? Víme, co naše nevědomí prožívá měsíc před narozeninami a jakou to má spojitost s menopauzou a umíráním?

moon-goddessKonec kalendářního roku, měsíční nov, tma, období před narozeninami, menopauza, umírání, smrt… zkuste si tato slova a slovní spojení procítit a zjistěte, jak na vás působí. Cítite se při jejich vyslovení a představě klidně, optimisticky, nadějně? Nebo vám naopak způsobují vysloveně pesimistickou náladu a působí na vás pasivně až krizově a bezútěšně?

Co nám přinesl patriarchát

dark-moon-night-sky1Moderní společnost (konkrétně její současná patriarchální podoba, trvající již několik tisíc let), a to zejména západní, v níž žijeme my, se právě před několika tisíci lety odnaučila vnímat takzvané temné stránky duše a přírody jako samozřejmé a potřebné etapy (cykly) vývoje přírody, člověka i vesmíru a vyčlenila jim místo na okraji, kam se bojíme podívat, abychom tam náhodou nezahlédli svůj vlastní stín, své vlastní stárnutí a svou vlastní smrtelnost.

Než začne nový rok

il_340x270.701460366_1hjnKonec roku patří mezi tato temná období, jimž jsme (i díky křesťanským vánočním svátkům) záměrně přidali světlo – a to tam, kde prostě přirozeně není. Období před zimním slunovratem, kdy se teprve začíná opětovně prodlužovat den, by mělo být obdobím introspekce, zvnitřnění, práce na sobě, a především odpočinku. Namísto toho jsme se obklopili svátky světel (vánoční stromy, svíce atd.), jangového pohybu kolem (úklid, nákupy dárků, obcházení rodin a přátel) a stejně jangové vlastní aktivity. Málokdo si najde čas k meditaci či k pouhému zklidnění a dopřeje si čas na klidný pohled dovnitř sebe, který vyžaduje – dostatek času.

Zastavte se na chvíli…

Mythology - Death - Island of Death Allegory-1024x563Je proto důležité aspoň během posledních dnů starého roku najít chvíli klidu pouze a jen pro sebe. A to zejména, pokud jste ženy (pro něž ostatně tyto stránky vznikly 😉 ). Dopřát nejen svému tělu zpomalení, relaxaci, zvnitřnění, ale také své duši a mysli zastavení, aby s novým nádechem (jangem) prvního dne dalšího roku mohl jako klíček semene vzejít a rozrůst se potenciál toho, co v sobě nosíme, ale co je přes rok zadupáno za stěnou povinností, světla, aktivity a mužského běhu světa.

moon-phaseJe to naše období, milé zbožňované ženy a lunární bohyně… zkuste z něj během oněch posledních dvou dnů získat co nejvíce – pošlete rodinu s dětmi ven, kupte jim lístky do kina, ať jdou se psem na procházku, ať pro vás všechny uvaří a uklidí. Najděte si svůj tichý kout, zapalte při ubývajícím dni svíci, vezměte do ruky knihu, která vám už dlouho leží netknutá v poličce, případně se chopte pastelek a skicáře. Pusťte si hudbu, která je vám blízká, a vědomě zastavte běh své mysli tak, aby vesmír mohl skrze vaše zklidnění konat ve prospěch VAŠEHO nového roku...

To nám všem ze srdce přeje
Daniela

Kresby a fotky staženy z těchto zdrojů:

  • https://yogagirl2.files.wordpress.com/2013/05/moon-goddess-moon-4701526-325-500.jpg?w=350&h=200&crop=1
  • https://yogawithlisadevi.files.wordpress.com/2013/07/moon-goddess.jpg
  • https://themysticalwicca.files.wordpress.com/2015/01/dark-moon-night-sky1.jpg
  • https://img0.etsystatic.com/052/0/6473539/il_340x270.701460366_1hjn.jpg
  • http://vintageprintable.swivelchairmedia.com/wp-content/uploads/2010/11/Mythology%20-%20Death%20-%20Island%20of%20Death%20Allegory-1024×563.jpg
  • https://rootedkavabar.com/wp-content/uploads/2013/12/moon-phase.jpg