Jak na podzimní virózy? Západní medicína nabízí léky typu Coldrex, paralen a další. Východní nabízí své metody a západní bylinkaření také. Pojďme se podívat na některé možnosti, jež máme, pokud už respirační zdravotní problém máme a potřebujeme se z něj dostat co nejdříve.
Mít čas se vyležet…
Už slovní spojení „dostat se z problému co nejdříve“ je z pohledu východní medicíny i západního bylinkaření chybné. Tělo by mělo mít čas se vyzdravit po dobu, která je nutná ke zvládnutí virů a následné regeneraci. Počítejte minimálně se čtrnácti dny. A zde nastává problém. Málokterý zaměstnavatel (v případě OSVČ my sami) nám dovolí při „obyčejné viróze“ čtrnáct dní chybět v práci. V současné době se toto prostě nenosí. Co tedy v případě, že už nemoc propukla?
Čínské (volně prodejné) léky – wany
Objev srovnatelný s Kolumbovou návštěvou Ameriky pro mě znamenaly čínské wany (foto vpravo nahoře – hnědé kuličky). Na rozdíl od homeopatik a západních bylin (čímž netvrdím, že nefungují! Jen nefungovaly u našich dětí) tyto fungují tak dobře, že při včasné a správné indikaci se z nemoci dostáváme za jeden dva dny (včetně rýmy), a děti tím pádem mají (ke svému smutku) minimální absenci ve škole.
Přehled základních wanů na respirační onemocnění:
- 004 – používáme nejčastěji. Nasazujeme v situaci, kdy je nám divně po těle, chystá se nám rýma (je třeba přidat 007, viz níže), teplota není vysoká, ale zvýšená může být (cca do 38,5), prostě virový (nikoli chřipkový!) stav
- 007 – druhý u nás doma nejužívanější wan. Nasazujeme při jakékoli rýmě, dokonce i sezonní alergické
- 002 – chřipkové stavy: vysoká horečka s bolestí těla a kloubů, ale také pálení v nosohltanu či nose (přicházející rýma, opět nejlépe kombinovat s 007)
- 003 – při „pálení v krku“, při jakýchkoli druzích kašle (zde můžete přidat mišpulníkový sirup)
- 001 – nachlazení, kašel, velké zahlenění. Při infekci dušnost.
- 012 – „wanové antibiotikum„. Dávkujeme velmi opatrně, protože mohutně zchlazuje organismus, a tím oslabuje slezinu, která může reagovat produkcí dalších nežádoucích hlenů. My doma dáváme maximálně 2 x denně 8 kuliček a 2 dny po sobě, pak revidujeme stav podle diagnostiky z jazyka
- 032 – na kašel, zejména ten, který produkuje žlutý nebo zelený hlen: rozptyluje a stahuje Qi plic, utišuje dušnost, pročišťuje horkost a rozpouští hlen TAN
- při počátečních obtížích můžete, a to zejména u dětí, využít čaj Banlangen Keli (Ban Lan Gen Keli, foto vpravo výše), který dokáže začínající virózu zastavit, a navíc jako rozpustný čajový granulát je lehce slazený, a proto například pro děti přijatelnější. Jako čaj lze dále ochucovat, nejlépe medem
- betaglukany – jsou to silné antivirové a antibakteriální látky, které jsou mimo jiné přítomné v některých léčivých houbách. Čistý betaglukan v Česku ve vysoké kvalitě prodává například firma Mycomedica. Bere se několik tobolek denně ihned od začátku nástupu problémů. Tobolky lze vysypat a obsah podat dětem na lžičce třeba s medem (ne jen samotný prášek! Mohly by jej vdechnout!)
- vitamin C – nově jsem našla přípravek Acerola od firmy Mycomedica
Dávkování wanů:
- co nejdříve při počínajících obtížích 8 kuliček a pak s odstupem cca 2 hodin vždy dalších 8 do zlepšení obtíží. Většinou 1-3 dny. Před užitím kuliček a po něm minimálně půl hodiny nejíst!
- zapíjíme dostatečným množstvím (teplé) tekutiny
- dětem lze rozdrtit v moždíři a dát třeba na lžičce s medem
Wany/granulky pro děti
Most ke zdraví představil v polovině roku 2017 granulky (stravitelnější než wany) speciálně pro děti. Jejich přehled najdete zde.
Yao
V roce 2018 přišla česká firma Mycomedica s Yao – alkoholovými tinkturami s účinnými bylinami, které jsou připraveny podle tradičních receptur čínské medicíny, ale upraveny pro moderního člověka. Výběr produktů zvládne i laik podle příslušných odkazů stránek. Orientace je v podstatě totožná jako u wanů.
Výhody:
- rychlé použití
- snadné dávkování
- snadné skladování
Pozor na alkohol!
- k jeho odstranění stačí yao nalít do horkého čaje
- po 15 minutách je zbytkový alkohol z organismu vyloučen a můžete např. řídit auto
- pro děti (které už jsou schopny spolknout wany) přesto doporučuji kuličky. Yao pro hodně malé děti spařte zároveň se spařením čaje, aby alkohol vyprchal
Přírodní asijské antibiotikum:
- lžičku kuzu rozmíchejte v troše teplé vody a nechejte na plameni zhoustnout
- vmíchejte lžíci sojové bio omáčky Shoyu
- přidejte jednu umeboshi švestku
- vše rozmělněte a jako „panák“ užívejte 3 x denně vždy po 8 hodinách jako ATB
Přírodní možnosti léčby pomocí západního bylinkaření:
- extrakt z grepového jádra – do objevu wanů v naší rodině přípravek číslo jedna. Kupujeme jen ten od Nobilis, který je drahý, proto rovnou na celou sezonu kupujeme 100 ml (což nám při 2 dětech na jednu zimu vydrží)
- tinktura z tužebníku jilmového – je třeba si naložit v létě či brzy na podzim, dokud tužebník kvete. Nakládám si květ do slivovice, nechám pár týdnů macerovat a slévám do kapátkových skleněných obalů.Užíváme několik kapek několikrát denně, klidně i smíchaných s čajem. Tužebník obsahuje vysoké množství kyseliny salicylové, která je základem acylpyrinu a v přírodní podobě lépe než v té umělé umí srazit horečku a poradit si s lehčími infekty.
- lipový květ a černý bez – obojí květenství + plody černého bezu po spaření fungují dobře na všechny respirační nemoci. Pijeme šálek nálevu několikrát denně. Pozor na plody černého bezu! Musejí projít varem, jinak jsou jedovaté a způsobují prudký průjem!
Další doporučení:
- suchý kašel: přidejte do stravy houbu ucho Jidášovo – buď nasbíranou ve volné přírodě (jako nálev nebo ve stravě), případně v tobolkách, protože zvlhčuje plíce
Pro Ostravské: wany seženete v centru Ostravy například na Sýkorově mostě v bylinkárně, v lékárně na Poštovní ulici, v Porubě (respektive poblíž Martinova) například v centru Jany Dedkové.
Kresba převzata ze stránky http://66.media.tumblr.com/b8f439e2b08cdf626125686162b692de/tumblr_nwc376hzZt1uhd288o1_1280.jpg, foto wanu 004 ze stránek Mostu ke zdraví.