Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

sirodhara (4)Shirodhara je druh ájurvédské terapie, vlastně masáže, při které se po úvodní masáži celého těla lije na čelo zahřátá směs přírodních tekutin, jako je olej, mléko, kokosová voda nebo obyčejná voda, a bývá součástí panchakarmy, celkové očisty těla dle ájurvédy. Já svoji první shirodharu absolvovala v Arya Ayurveda Panchakarma centru na pláži v Gokarn v jižní Indii.

sirodhara (5)Moje další zápisky nemají ambici být přesným výkladem toho, co je shirodhara – jedná se o zaznamenání klasické dojmologie, a tedy toho, jak jsem tuto masáž vnímala já. Úvodem však přece jen drobet teorie: název masáže pochází ze dvou sanskrtských slov – shiro (hlava) a dhara (proud, téci). Jak jsem zjistila, má příznivě působit na alergickou rýmu, na zánět dutin, šedivění vlasů, Meniérovu chorobu, vertigo, tinnitus, neurologické obtíže, ztrátu paměti a některé druhy kožních obtíží, jako je psoriáza. Pomáhá také proti spasmům. Existuje více druhů shirodhary. Tolik Wikipedie a další zdroje.

sirodhara (3)Než jsem šla na shirodharu, absolvovala jsem u čtyř různých masérek v tomto ájurvédském centru čtyři klasické ájurvédské masáže. Protože jsem zvyklá na čínské masáže tuina, byla jsem zpočátku překvapená tím, že ájurvédské masérky se vůbec nezajímají o stav jednotlivých obratlů, kloubů, vazů či obecně o pohybový systém, ale že je masáž spíš jakési celistvé zharmonizování těla, možná spíš jemnohmotných těl. Zatímco ostatní druhy masáží včetně tuiny pracují s jednotlivými problematickými místy pohybového aparátu (a případně jiných systémů těla), ájurvédská masáž – jak píšu výše – spíš působí celkově harmonizačně, zklidňuje a odvádí toxiny z těla tím, že hojně využívá maštění pokožky olejem, který se po masáži nechá ještě hodinu působit a pak se setře (smyje). Protože mám sama problémy s páteří,  dávám přednost razantnějším variantám masáže. Ale když už jsem v Indii, je třeba si užít i to, co bych doma třeba nezvolila, není-liž pravda? 😉

sirodhara (1)Shirodhara začíná jako klasická ájurvédská masáž a možná jsem měla štěstí na masérku nebo jsem byla zrovna správně naladěná, ale nadchla mě jak její první část masáže (ta „hladící“), tak i druhá, kdy se mi nad hlavou začal kolébat docela slušný hrnec s teplým obsahem a já v první chvíli zpanikařila, že na mně spadne či mě opaří nevhodně zvolenou teplotou tekutiny. Pak mi začala masérka přes „knot“ nalévat na čelo zahřátý olej a musím říct, že to bylo velmi příjemné. Zatímco předtím se mi nedařilo být „tady a teď“, zahřívání vlasů, hlavy a čela olejem mě perfektně vrátilo do reality a k úžasnému prožitku současnosti a vlastního těla.

Přestože se asi ájurvédská masáž nestane mou masážní láskou číslo jedna a mé srdce zůstane u tradiční čínské medicíny, jsem moc ráda, že mám možnost si tady pár jejích druhů vyzkoušet.