Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

bolehlav-plamatyDůrazné varování! Když jsem zveřejňovala článek Rostlinný multivitamin – bršlice kozí noha o bršlici, nenapadlo mě, že se může stát, že by nadšenci do bylinek neověřili podobu byliny přesně a spolehlivě v nějakém diáři.
Dostala se ke mně šílená zpráva, že v jednom případě málem došlo k záměně bršlice kozí nohy (obrázek níže vpravo) za smrtelně jedovatý bolehlav plamatý (obrázek vlevo), který má ale zcela jiné listy, stonek, a především listy (připomínající širší „kopr“).
 
brslice-kozi-nohaProto jsem se rozhodla, že své další články na bylinná témata budu opatřovat varováním, že je NAPROSTO NEZBYTNÉ ověřovat nalezené úlovky v kvalitním a spolehlivém herbáři, například Jančově 7dílném Herbáři léčivých rostlin (k sehnání například zde /za velmi slušnou cenu/).
 
ZNOVU DŮRAZNĚ UPOZORŇUJI, ŽE VŠECHNY ROSTLINY SBÍRANÉ PRO JAKÉKOLI VNITŘNÍ I VNĚJŠÍ UŽITÍ JE NUTNÉ PŘED TÍMTO UŽITÍM OVĚŘIT!
 
Případné zdravotní obtíže, neřkuli úmrtí, za to opravdu nestojí…
 
Přeji všem nádherné a magické zážitky s rostlinami i přírodou. Jedovatost některých z nich má své dobré důvody (a není to proto, že by se „bránily“ vetřelcům, jak se snaží dokázat darwinovci ;-)), neboť řada léčivek a léčiv má větší či menší jedovaté účinky. Základem je ale jejich dokonalé rozpoznání.
Daniela