Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

Domácí zpracování léčivých hub (i těch nejedlých) je článek o tom, jak doma a s minimem vybavení (a chemie) zpracovat léčivé dary lesa. Možná vás překvapí, že kromě sušení a použití čerstvých hub z nich můžeme dělat také odvary, nálevy, dělat z nich houbový prášek, ale také houbové „těsto“, které se pak vysuší a dále používá. A že neznáte houbové tinktury?…

Sušení

Jednoduchá a zdravá úprava, neboť k ní nepoužíváme žádnou chemii. Nesušíme na novinovém papíru a lze sušit také v sušičce na ovoce/zeleninu.

Příprava prášku ze sušených hub

Nohy bedel nevyhazujte! Nasušte je ve spodním patře sušičky s ostatními houbami a pak je rozemelte na houbový prášek

Usušené houby rozdrtíme na prášek a ten podáváme v pokrmech (z mletého masa, do omáček, do poléve). Rozdrcení je dobré provést v tříštivém kávomlýnku. Získanou drť můžeme přesít přes sítko. Skladujeme ve skleničkách se šroubovacím víčkem, ale ještě lépe potažených bavlněnou látkou s gumičkou nebo tkaničkou kolem, aby prášek mohl „dýchat“.

Příprava čaje a odvaru ze sušených (nebo čerstvých) hub

Použijeme vrchovatou lžičku houbového prášku, zalijeme litrem vrouí vody a luhujeme 15 minut. Poté čaj přecedíme a pijeme v průběhu dne. Lze ochutit medem.

Příprava vodných odvarů*

80 g nadrcených sušených hub (4 lžíce) dáme do nádoby a zalijeme litrem vody. Vaříme přibližně hodinu a pak výluh přefiltrujeme do porcelánové nádoby. Houby necháme v hrnci, přilijeme další litr vody a opět vaříme – 30 minut. Výluh opět přefiltrujeme a přidáme k prvnímu výluhu. Popíjíme několikrát denně.

* Rozdíl mezi odvary, výluhy a maceráty je popsán v tomto článku.

Tento způsob přípravy je ideálně pro Jidášovo ucho.

Příprava husté houbové hmoty

Případně houby dále vaříme na prudkém plameni, než zhoustne a vytvoří vazkou hmotu. Vložíme do misky. Promícháme s hladkou moukou, až vznikne těstovitá hmota. Tu usušíme a používáme jako houbový prášek např.:

  • k naplnění želatinových kapslí
  • k přípravě čaje
  • do polévky (vše obvykle v množství jedné čajové lžičky denně)

Příprava tinktur

V mixeru umixujeme 50 g sušených léčivých hub s 200 ml 40% alkoholu. Vlijeme do zavařovací sklenice a postavíme na 14 dní na teplé stinné místo. Jednou denně sklenici obrátíme. Nakonec tekutinu přecedíme a přelijeme do tmavých uzavíratelných sklenic. Vydží až dva roky.

Dvojitý výtažek

Tento způsob zpracování (tzv. dvojitá tinktura) se používá například u březovníku obecného. Zbylé houby smícháme s ptinásobným množstvím vody a vaříme asi hodinu. Horký výluh přecedíe, za vyšší teploty necháme zčásti odpařit a poté smícháme s lihovou tinkturou na konečnou 25% koncentraci alkoholu. Tyto výtažky jsou bohaté na polysacharidy, které významně podporují imunitu.

Další možnosti

  • konzumace čerstvých hub (tepelně upravených)
  • zamražení
  • konzervace v soli
  • konzervace ve sladkokyselých nálevech
  • mléčné zákvasy
  • pasterovat ve vlastní šťávě a pak zavařit
  • jako houbové koření

Většina textu je převzata z fantastické knihy Encyklopedie léčivých hub, Academia 2014.