Čas pro něhu, čas pro růže… je článek o tom, jak nám mohou být kromě krásného vzhledu a vůně užitečné různé druhy divoce rostoucí růže šípkové, konkrétně růže šípková a také vyšlechtěný druh růže dužnoplodá , kterou si můžete vysadit na zahradě dokonce i v pravokořenné variantě, a tedy nikoli roubovanou.. Dále lze využít klasickou růži stolistou. Pravokořennou podobu seženete na serveru Staré odrůdy nebo Původní keře.
Vyplatí se sbírat jakékoli květy růží
U růží se vyplatí si dát tu práci a nasbírat si z nich květy. Léčivé a aromaterapeutické účinky prý mají i šlechtěné domácí okrasné růže, ale my u nás doma dáváme přednost tomu mít na zahradě jen takové rostliny, jež nám přinášejí i jiný než okrasný užitek – co lze využít k jídlu nebo léčbě. Myslím si totiž, že jiná varianta v současnosti, kdy většina z nás pociťuje nárůst cen všeho (potravin, bydlení, léků a dalších základních potřeb), je zbytečným plýtváním vyhrazovat zahradu pouze pro okrasný užitek. K čemu se nám tedy vyplatí sbírat květy růží?
- k nasušení (používáme v podobě nálevu, a tedy spaření sušené drogy horkou vodou, odstátí a následné vypití)
- k naložení (nejlépe do kvalitního rostlinného tuku); uplatnění je zejména v kosmetice
- k okamžité spotřebě:
- pár hodin odstáté okvětní plátky růží naložené ve vodě: na růžovou vodu: nejen pro oplachování pleti, ale také na běžné pití namísto citronády!
- na sladkosti, dorty, pro ozdobení dle příslušných kuchařek
K čemu je nám sušený růžový květ?
Různé zdroje uvádějí různé zdravotní účinky popíjení růžového nálevu, ale já vycházím z informací od Romany Farne, která růžový květ používá do čajových směsí na jaterní problémy.
Marmeláda z růžových květů
- litr volně sypaných okvětních plátků růží
- litr vody
- kilogram cukru
- 2 citrony
Zpracovávání plodů růže – šípků
* Recept jsem převzala ze stránky http://www.zezahradydokuchyne.cz/2013/06/marmelada-z-okvetnich-platku-ruzi.html