Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

IMG_7652[1]Březovník obecný – sběr, zpracování a použití je článek věnovaný jedné z léčivých hub, která roste hojně i v Česku a kterou můžete hravě a jednoduše sami nejen zpracovat, ale taky užívat. Březovník podobně jako ostatní medicinální houby silně léčivý (léčivých je překvapivě vysoké procento hub, ale mezi dřevokaznými je jich skoro 100 % – přesto je v českých atlasech hub najdete jako nejedlé, nepoživatelné atd.).

Místo výskytu, popis

IMG_7650[1]

Nakrájený čerstvý březovník (vpravo tři plodnice hnojníku obecného, také silné léčivé houby)

Jak jeho název a fotka napovídají, březovník roste výhradně na bříze. Na to, že se jedná o dřevokaznou houbu, pozoruhodně dobře chutná škůdcům, a tak jej najdete často červivý. Já měla obrovské štěstí, že na Lukově u Zlína jsem našla březovník ještě z podzimu, který byl nádherně svěží, s překrásnou, sněhově bílou dužinou a bez parazitů. Na fotce vidíte březovník vlevo. Vpravo jsou starší a mladší plodnice hnojníku inkoustového, který je také léčivý, ale nedobře se snáší s alkoholem ;-).

Březovník roste na bříze. Pokud ho najdete někde jinde, může to být jiná chorošovitá houba, ale určitě ji nepoužívejte na léčbu. Na fotce vpravo vidíte vysokou starou břízu, kde při podrobnějším prozkoumání (slunce stálo tak, že to nešlo vyfotit lépe) najdete hned několik cenných plodnic březovníku nad sebou.

Zpracování

IMG_7653[1]Březovník zpracováváme podle toho, jak jej chceme užívat:

  • sušení: usušíme nakrájené plodnice a rozemeleme v mlýnku na kávu
  • tinktura: nakrájené plodnice naložíme do vysokoprocentního alkoholu (nejlépe od někoho známého, ať víme, kde se vzaly suroviny na alkohol) a necháme několik týdnů luhovat

Užití:

Nejlepší je užívání takzvané dvojité tinktury – a tedy zároveň horkého odvaru ze sušených plodnic a kapek tinktury. Toto podávání má nejvyšší účinnost i u dalších medicinálních hub.

Indikace:

Proč vlastní sběr (nejen hub)?

Čerstvě slitá tinktura a nachystaný obalový materiál

Proč vlastně doporučuji a publikuji informace o sběru vlastních surovin a přípravě jídel a preparátů z nich? Chápu to jako návrat k normálnosti. Jako návrat ke znalostem našich předků (nebo akceptování znalostí nových, jako je například léčivý účinek právě této houby, který se ještě studuje a jehož výzkum ještě není u konce). Čím více budeme soběstační při podpoře imunity, léčbě a zachování zdraví (o soběstačnosti energetické a potravinové ani nemluvě), tím méně budeme potřebovat vydělávat peněz (a pokud už je vyděláme, můžeme je investovat jinak) a tím lépe přežijeme, pokud se budou prohlubovat ekonomické i jiné světové krize…

Článek o léčivých houbách v našich lesích najdete zde.

Článek o domácím zpracování najdete zde.