Zkuste mrknout na studium tradiční čínské medicíny v naší úžasné Shanti Academy!

„Jarga, jaga, jóga jsou různé podoby názvu jediné metody. S příchodem křesťanství se ja(r)ga (jóga) začala odmítat a démonizovat jako součást védské tradice stejně jako její nositelé, ochránci víry předků – mudrci, vědomci a žreci. Ja(r)gu nepřímo známe v podobě Baby Jagy! Baba Jaga představuje hrůzostrašný obraz moudré, vědomé ženy, která je spjatá s ohněm – sluncem.

Baba Jaga fakt není zlá

Baba Jaga je vždy spíše přísná a náročná než smrtelně nebezpečná a krutá, podstatné však je, že má vždy dostatek sil a zvládne, co je potřeba. Proto se správný mládenec při putování neobejde bez starodávné moudrosti. Potřebuje k tomu pro tělesnou očistu parní koupel – místo vzájemného působení ohně a vody – a to ráno, jakmile vyjde slunce a dá mu duchovní sílu. Jedná se o obřadně-rituální žrecovskou praktiku. V pohádkách se nezmiňuje, ale všichni nositelé slovanské védské tradice to vědí: jestliže člověk tři dny nic nejí, ani nepije, a ještě lépe, pokud ani nespí a potom vstoupí do suché parní koupele (sauny), bude mít zjevení – předků, duchů, bohů. Právě oni často člověku ukážou východisko ze situace. Proto pohádková Baba Jaga nejprve mládence na tři dny zavřela do sklepa a potom ho hodila do pece. Tímto správný mládenec prožije svérázné ústraní, díky kterému nějakým způsobem dostane odpověď.

Bikram jóga

Je zajímavé, že v horké Indii, kde je vzhledem k přírodním podmínkám slunce spíše nepřítelem než přítelem, se árijský rituál ranní oslavy slunce zachoval v plném rozsahu. Je známý pod názvem Súrja Namaskar (Pozdrav slunci), přičemž se zachoval rovněž na Rusi a nazývá se Jaroslava (Kramola). Taktéž se zachovala jarga (jóga) v sauně – rozvíjí se pod názvem bikram jóga.“

Kálí, Baba Jaga a další aspekty ženství budou jedním z témat pobytu Moderní žena – fúrie, nebo vědomá bytost?

Citace je převzata z chystané knihy Jarga autora Vladimira Kurovského (vydá Eugenika v roce 2019).

Geniální kresba Baby Jagy je převzata ze serveru https://www.deviantart.com/ja-ki/art/Baba-yaga-434708683