Teprve nedávno jsem díky své tetě Daně a mamince Jarmile zjistila, že předek mého slovenského dědečka byl významný muž obce Zašová. Odkládám si sem na web – pro sebe i pro ty, koho by to zajímalo (trochu mi v tom rezonuje moje celoživotní vášeň ke knihám a práce s nimi…).
Jan Bartoloměj Vranečka a úcta k Panně Marii Zašovské
Je tomu již několik týdnů, co našim duchovním správcům přibyly nové povinnosti v souvislosti s péčí o zašovskou farnost. Přestože se mnozí Rožnované i dnes každoročně vydávají na počátku července do Zašové na tradiční pouť, již jen málo lidí ví, že tato obec, její kostel a především obraz Panny Marie byly v uplynulých staletích předmětem nemalé náboženské úcty.
Jednou z osobností, která má podíl na tom, že i s odstupem několika desetiletí známe některé podrobnosti z vrcholného období uctívání Panny Marie Zašovské, byl rektor – tedy učitel, varhaník a vedoucí chrámového kůru – Jan
Bartoloměj Vranečka. V Zašové působil od září 1707. Jeho příchod ani dalších třicet šest let učitelské služby by možná nebyly ničím pozoruhodným a možná by jeho osoba postupně upadla v zapomnění, stejně jako desítky rektorů z Valašska té doby. Nebýt jedné skutečnosti. Od roku 1725 začal Vranečka sepisovat „všeliké památky“, tedy kronikářské zápisky určené pro „budúcí paměť“. Jan Bartoloměj Vranečka pocházel z Krásna z rodiny tkalcovského mistra.
Pokračoval v otcových šlépějích, vyučil se tkalcovskému řemeslu a byl dokonce přijat za mladšího mistra. Přesto roku 1707 přijal nabídku vzdáleného příbuzného a zároveň rožnovského faráře Karla Wagnera, aby se stal zdejším
učitelem. Nový rektor přišel do obce, která byla již známým poutním místem, ale přesto neměla vlastního duchovního správce a mše svaté se zde konaly jen několikrát do měsíce. Ač mu jeho rektorský plat stěží postačoval na běžné
životní potřeby a chybějící prostředky získával i nadále u tkalcovského stavu, intenzivně se zapojil do zašovského společenského a kulturního dění.
Zasloužil se o zvýšení četnosti bohoslužeb a spolu se starším bratrem – trinitářským mnichem Václavem vyvíjel několik let úsilí vrcholící vybudováním kláštera mnišského řádu bosáků Nejsvětější Trojice (čili trinitářů), který měl původně vyrůst v Krásně. Zároveň se stavbou se započalo i s budováním nového kostela. Zašovský rektor Vranečka představuje typického barokního člověka, naplněného vroucí zbožností. Stal se horlivým ctitelem Panny Marie Zašovské a také jí věnoval nemalý díl svých zápisků. S neskrývanou radostí popisoval slavností zahájení stavby zašovského kostela, jeho budování, vysvěcení i doplňování o inventář apod. Neopomenul připomenout také vznik nového chrámu ve Veselé.
Vranečkův zájem přitahovala i běžná denní realita. Vedle již zmíněných dat rodinného charakteru – narození potomků či smrt příbuzných zde nalezneme ve své době jistě velmi aktuální poznámky ohledně hospodářské situace a počasí. Vranečka podrobně popisoval například příčiny sucha, následnou neúrodu, nárůst cen potravin. Nelehké postavení kantorského povolání zapříčinily i Vranečkovu smrt. Při cestě na Bystřičku se nachladil a lednu 1743 zemřel.
Smrtí Jana Bartoloměje však kronikářská tradice Vranečkovy rodiny nezanikla. V původně ryze rodinných zápiscích nejdříve pokračoval syn a trinitářský mnich pater Rudolf, posléze další potomci. Mezi nimi se objevil i další neméně zajímavý dodnes anonymní autor. Před svým příchodem z Kelče do Zašové se vydal na pouť do Říma. Nejmladší zápisky spadají až do poloviny 19. století, tedy plných sto let po smrti Jana Bartoloměje Vranečky!
Daniel Drápala a Jana Tichá