Lošák (nebo také lišák) zprohýbaný je můj nový objev. A dlužno říct, že objev výjimečný vzezřením i chutí. Nemusíte se bát, že jej zaměníte za různé nejedlé, či dokonce jedovaté druhy hub, protože jej stačí otočit. Na spodní straně klobouku má totiž – trny! (Níže je vidíte v makro detailu.)
Vzhled, kdy, kde
- lošák má smetanově až nažloutle vybarvený klobouk, trny i nohu
- může mít docela velký klobouk a roste ve skupinách
- třeň je tlustý, uvnitř plný
- dužnina pevně masitá a křehčí v klobouku („trny“ jsou křehké velmi!)
- vůně a chuť syrové houby je velmi výrazná, příjemná – chuť navíc silně kořeněná
- a co je fajn, trny ho prozradí – nelze jej zaměnit za žádnou jedůvku! 🙂
Léčebné účinky
- silný protirakovinný účinek
- repandiol (izolovaný z houby) vykazuje cytostatické účinky proti různým typům rakovinných buněk, hlavně rakoviny tlustého střeva (adenokarcinom)
Účinky podle čínské medicíny:
- chuť: sladká, ostrá
- tropismus: žaludek, slezina, plíce, tlusté střevo
Recepty:
Italské risotto s lošákem (vegetarian, bezlepek)
Suroviny:
- mladé plodnice lošáku (ochutnejte: nesmí mít palčivou chuť – pak jsou staré)
- cibulka nadrobno
- fenyklová bulva nakrájená nadrobno i s „lístečky“
- kousek feferonky
- bio bílé víno
- rýže na risotto
- sůl, pepř
- čerstvě nastrouhaný parmazán nebo pecorino
Postup:
Napřed zbavíme spodní stranu hub trnů – stačí k tomu lžička. Na kombinaci ghí a olivového oleje necháme chvíli opékat čerstvě nakrájený lošák. Přidáme cibulku s feferonkou a za chvíli fenykl. Necháme restovat, než zelenina pustí šťávu a vše se mírně neoblanšíruje. Pokud je směs stále suchá, posolíme. Na oblanšírovanou zeleninu s lošákem nasypeme rýži a necháme zesklovatět. Mezitím si nachystáme vroucí vodu. Na připravenou rýži nalijeme cca 2–3 dl bílého vína a necháme odpařit. Pak pomalu doléváme vodu, necháváme vsáknout do rýže a občas zamícháme. Podléváme tak dlouho, dokud rýže nepustí škrob (proto je dobré mít skutečně pravou rýži na risotto) a nespojí se se zbytkem směsi. Pak vypneme sporák, ale risotto necháme na horké plotýnce a ještě přilijeme cca 1–2 dc vody. Vmícháme parmazán, dosolíme a opepříme, zaklopíme pokličkou a necháme cca 10 minut „dojít“. Podáváme jako hlavní chod, zde na fotce (vpravo) s druhým receptem – pokračuje níže.
Lošáci na kmínu
Suroviny:
- mladí lošáci zbavení ostnů (trnů) nakrájení na stejně hrubé plátky
- pohanková mouka
- sůl
- pepř
- kmín
- sádlo/olivový olej/ghí
Postup:
Lošáky obalujeme v mouce, v níž jsme předem rozmíchali sůl, pepř a kmín (já kmín napřed proženu kávomlýnkem, aby byly nažky částečně rozbité; uvolní se tím vůně, ale hlavně pak celé nažky nelezou mezi zuby 😉 ). Plátky lošáka pak velmi pomalu smažíme na tuku – já zvolila kombinaci oleje a sádla, které se nepřipaluje, tudíž lze bez rizika smažit i delší dobu. Až jsou řízečky měkké a zabarvené do hněda, podáváme s chlebem nebo – jako v tomto případě – třeba s risottem :-).