Také je vám líto, když si na zahradě utrhnete nebo z farmy donesete kvalitní čerstvé byliny (případně z přírody jedlou divočinu) a ona vám na okně zvadne, protože ji nestihnete spotřebovat? Naložte ji do soli! Vznikne tak jakýsi sypký bylinkový bujon, který se hodí do polévek a pomazánek.
Suroviny:
- různé druhy bylin (sklenici lze postupně doplňovat, jak trháte další a další druhy)
- kvalitní sůl – pro mě kvalitní sůl znamená:
- nejodizovaná
- bez fluoru
- nečištěná = takovou si kupuji ve Farmě domů v Karviné
- čistá zavařovací nebo jiná zavírací sklenice
Postup:
Protože jsem líná a netrpělivá, nebaví mě sekat bylinky nadrobno tak, jak by si zasloužily. Takže je nechám oschnout od rosy a jiných vnějších tekutin a postupně cpu jejich otrhané lístky a měkčí nať do kávomlýnku a proženu je mletím. Některé lístky zůstanou vcelku, jiné jsou nasekané nadrobno – všechny ale ztratí původní svěží barvu (to však nevadí, cenné látky zůstanou). Pak kladu vrstvu bylin do sklenice, zasypu solí, další vrstva byliny, další sůl atd. Končím vrstvou soli. Uchovávám v lednici a spotřebovávám od začátku, co byliny naložím: nevím, proč bychom neměli využívat tyto superpotraviny a adaptogeny po celý rok, takže je rozhodně nenechávám jen na zimu!
Které byliny a jedlá divočina jsou vhodné do směsi?
- libeček
- petržel
- pažitka
- máta
- koření „maggi“ (nevím, jak se jmenuje, vypadá jako panašovaný ohebnější rozmarýn)
- rozmarýn
- popenec (ne moc, je velmi aromatický)
- bršlice kozí noha
- mateřídouška/tymián
- samičí květenství kopřivy
- dobromysl
- a další
Kam s ní?
Směs můžete použít nejlépe:
- polévek (tím, že budete střídat různé vrstvy bylin podle toho, které budete mít k dispozici, bude každá polévka chutnat trošku jinak)
- pomazánek
- bylinkových másel
- salátů atd.