Recept na vegetariánskou verzi kimči najdete zde, dnešní recept je se sardelovou pastou. Použitá sardelová pasta (nejlepší je samozřejmě připravená doma tak, že rozmixujete slané sardelky) doplňuje účinky kimči tím, že z pohledu TCM zchlazuje vnitřní falešné i pravé horko (Re) a vyživuje ledviny. Bez sardelové pasty tedy kimči není pro tyto konstituce vhodné.
Suroviny:
- pekingské zelí
- zázvor
- česnek
- bílá nebo jiná ředkev
- zelené cibulky
- sardelová pasta (počet ks/množství podle objemu zeleniny)
- korejské nebo jiné chilli
Postup:
Fáze jedna:
Pekingské zelí nakrájíme na kostičky a nasolíme (ideálně tak, aby po fázi jedna se už nemuselo solit, a tedy hodně). Promačkáme do změknutí (viz foto s Romanou). Zalijeme vodou a necháme cca hodinu odstát. Propláchneme.
Fáze dva:
Na jemném struhadle nastrouháme velké množství česneku (několik stroužků) a zázvor. Zelené cibulky i s natí nakrájíme na kolečka a ředkev po oloupání a přepůlení na půlměsíčky. Vše řádně promícháme a přidáme tolik sardelové pasty, aby vznikla spojená hmota.
Natlačíme do sklenic a necháme zavřené kvasit. Při bublání stlačujeme, aby ven vyšel vzduch. Kimči kvasí při pokojové teplotě asi týden a uskladněné v lednici vydrží nejméně půl roku.
Pro koho je kimči vhodné:
- pro jinové konstituce a chladné a vlhké dny pro prohřátí
- při nadbytku chladu a vlhka v těle
- v zimě jen na prohřátí střídmě (je na to větší chuť, ale dát pozor, protože kimči otevře povrch těla a může snáz vniknout vnější škodlivina)
- v létě, kdo potřebuje vypotit, na otevření povrchu (pro léto je kimči trochu vhodnější než pro zimu)
Pro koho je kimči nevhodné:
- při vnitřním falešném i pravém horku (kvůli přítomnosti chilli a zázvoru a česneku) – ale v tom případě je velmi vhodná právě sardelová pasta (třeba na chlebu s máslem)!
Recept převzat ze skript pro letní školu dietetiky pod vedením Romany Farne.