Arašídy (Hua Sheng) patří mezi potraviny a pochutiny, které využíváme vlastně skoro výhradně k mlsání jako „slanost“. Málokdo je vyloupává z původní skořápky, ještě méně lidí je používá čerstvé a samo si je loupe. Přitom se nejedná o žádné oříšky, ale o plody rostliny podzemnice olejné, a tedy o druh luštěniny. V článku zjistíte, kde seženete nepražené čerstvé arašídy, jak je oloupat, co s nimi a jak působí z pohledu dietetiky, která vychází z tradiční čínské medicíny.
Arašídy podle tradiční čínské medicíny:
- mají sladkou a neutrální chuť
- patří mezi potraviny pozdního léta a Do-Jo dní, takže jejich tropismus směřuje do sleziny (slinivky) a žaludku a zároveň do plic
- podporují chuť k jídlu a pomáhají při zácpě
- zvlhčují plíce, a tím odstraňují kašel, jenž vznikl ze suchosti plic
- posilují slezinu (jak je jasné z jejich tropismu) a odstraňují z ní vlhkost
- regulují krevní řečiště
- zmírňují nespavost
- regulují nadměrné močení
- léčí otoky
- podporují tvorbu mateřského mléka
Jak ukazují poslední výzkumy, arašídy – zejména jejich pražená verze – mají vysoký obsah antioxidantů a jsou hlavním zdrojem látky esveratrolu, která se jinak vyskytuje v červeném hroznovém vínu a červeném vínu (a která má mít účinky proti stárnutí, má pomáhat při kardiovaskulárních onemocněních a zmírňovat nebezpečí vzniku rakoviny). Zkuste si arašídy sehnat v podobě, v jaké je vidíte vpravo na fotce.
Kde čerstvé arašídy sehnat?
Především je dobré si uvědomit, že zdraví nebudou prospívat vakuově a jinak balené a již zpracované arašídy, průmyslově vyráběná arašídová másla s éčky, solené a „kdo ví na čem“ pražené arašídy atd. Vždy je lepší si arašídy koupit sice vyloupané, ale nepražené (syrové) a doma si je připravit pro další použití. Jejich loupání po opražení je činnost, která vyžaduje a tříbí trpělivost a u které zhlédnete nejeden zajímavý dokument (nebo oblíbený seriál) ;-). Takže taková sympatická karma yoga. Arašídy jsem sehnala v pražské SAPĚ, ale myslím, že je najdete i v ostravské vietnamské tržnici a v brněnské pobočce SAPY.
Oloupání arašídů
Arašídy vysypete z pytlíku do těžké litinové pánve a dáte na oheň. Pokud chcete být styloví, uchopte čínské jídelní hůlky a jimi arašídy prohazujte. Já se spolehla na trhavý pohyb pánví jako při smažení palačinek a taky to šlo :-). Po nějaké (docela dlouhé) době uvidíte na arašídových slupkách prasklinky (foto vpravo nahoře). Ještě chvíli restujte, ale tak, aby se arašídy nespálily, a pak je odstavte z ohně, nechejte vychladnout, přesypejte do čisté utěrky, pořádně o sebe protřete a ty, které se podaří zbavit slupky, si rovnou odložte. Zbytek je nutné oloupat ručně.
Co s nimi?
Zde je několik tipů, co s nimi můžete po oloupání provést:
- prosolit je kvalitní solí a sníst jako „slanost“
- udělat z nich
wasabi arašídy:
- (foto vpravo výše): smíchejte wasabi pastu, wasabi prášek a sůl s našlehaným vaječným bílkem, přidejte trochu cizrnové nebo jiné luštěninové mouky, proházejte s arašídami, přebytečné těsto odstraňte a dejte péct do trouby. Během pečení prohazujte, ať se opečou stejnoměrně. Fotka výše ukazuje wasabi arašídy bez zeleného prášku wasabi, jen s pastou – pozor taky na náhražky wasabi. Pravé by snad měly být k dostání zde.
- použít je do asijských jídel – například do nudlí atd.
- udělat si vlastní
arašídové máslo:
- 1 šálek arašíd zbavených slupky podle receptu výše
- 1–1,5 lžíce saflorového nebo arašídového oleje
- 0,5 lžičky soli
- podle chuti cukr nebo med
- vše rozmixujeme dohladka na kaši. Pokud chceme sladkou variantu, přidáme jen špetku soli. Pokud slanou, nedáváme sladké suroviny
Pozor!
- arašídy mohou způsobit i těžké alergické reakce
- mohou být napadeny plísní rodu Aspergillus, která produkuje smrtelně jedovatou látku aflatoxin. Při jakémkoli podezření, že jsou arašídy napadeny plísní, celou várku okamžitě vyhoďte!