Na poslední přednášce Základy čínské medicíny pro veřejnost jsme se dlouze bavili o slezině (žaludku) z pohledu TCM a jejím vlivu na zdraví celého organismu. Jedno ze základních opatření na její harmonizaci a udržení kvalitní funkce spočívá v upřednostňování teplých jídel. Níže najdete recept na jednu z bezlepkových, veganských, teplých a kaší pro snídaně i večeře. Tento typ kaše je dobré jíst každý den.
Suroviny:
- (bio) rýže
- (bio) černé fazolky beluga (obojí kupuji v DM Drogerie Markt)
- kousek mořské řasy
- (bio) zeleninový vývar
- máslo
- olivový olej
- sterilovaná (bio) cizrna
- 2 stroužky česneku nasekané nadrobno
- (bio) žampiony
- pár mangoldových listů
- (bio) sojová omáčka
- přílohové miso apod.
- alternativně volské oko z vajec od šťastných slepic
Postup:
Do jednoho hrnce dáme rýži, fazolky, mořské řasy, zeleninový vývar a máslo a necháme společně uvařit (foto vpravo nahoře). Na pánvi nebo v rendlíku osmažíme na olivovém oleji jeden až dva žampiony, a než jsou hotové, přisypeme nasekaný česnek. Přidáme nadrobno nasekané mangoldové listy, zalijeme lžící vody, zakryjeme a necháme pár minut dusit. Jakmile se voda vyvaří, zalijeme lžící až dvěma sojové omáčky. Necháme zredukovat tekutinu a odložíme. Na talíř dáme hotovou rýžovou směs, na ni zeleninovou směs, ozdobíme několika cizrnami a podáváme. Je výborné dát si stranou (korejské) miso, a případně, pokud snášíte ostré chutě, nějakou přílohovou ostřejší pastu. Variantou je přidat ke směsi čerstvě udělané volské oko (vajíčko z pohledu TCM dobře doplňuje krev).
Vietnamsko-korejsko-čínská varianta pro milovníky ostřejších chutí
Všechny suroviny jsme nakoupili včetně těch čerstvých (!) v několika z mnoha asijských a dobře vybavených obchodů v SAPA, vietnamsko-čínském centru v Praze. Uvařila jsem rýži s červenou čočkou tak, jak je uvedeno výše, ale pak jsem přidala jeden naložený pikantní sezamový list, podušený čerstvý kořen lotosu, který podporuje ledviny a dlouhověkost, a podušenou sušenou houbu shiitake, jež patří k oblíbeným medicinálním houbám.